تظاهرات حزب‌الله و جنبش امل علیه قاضی تحقیق پرونده انفجار بندر بیروت ۳۶ کشته و زخمی بر جای گذاشت

پنجشنبه, ۲۲ام مهر, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

حزب‌الله و جنبش امل که خواستار برکناری قاضی تحقیق پرونده انفجار بندر بیروت هستند، امروز پنج‌شنبه ۱۴ اکتبر/۲۲ مهر پایتخت لبنان را تبدیل به صحنه یک تظاهرات گسترده کردند.

حزب‌الله و جنبش امل که خواستار برکناری قاضی تحقیق پرونده انفجار بندر بیروت هستند، امروز پنج‌شنبه ۱۴ اکتبر/۲۲ مهر پایتخت لبنان را تبدیل به صحنه یک تظاهرات گسترده کردند. AP – Hussein Malla

حدود پانزده ماه پس از انفجار مهیب بندر بیروت، تحقیقات قضایی در مورد این انفجار دولت جدید  لبنان را با خطر وقوع یک بحران سیاسی دیگر مواجه کرده است. حزب‌الله و جنبش امل که خواستار برکناری قاضی تحقیق پرونده انفجار بندر بیروت هستند، امروز پنج‌شنبه ۱۴ اکتبر/۲۲ مهر پایتخت لبنان را تبدیل به صحنه یک تظاهرات گسترده کردند. تظاهرات امروز حزب‌الله و جنبش امل علیه قاضی تحقیق پرونده انفجار بندر بیروت تاکنون دست‌کم ۶ کشته و ۳۰ زخمی بر جای گذاشته است.

صدها تن از هواداران حزب‌الله و جنبش امل امروز پنج‌شنبه ۱۴ اکتبر/۲۲ علیه طارق بیطار، قاضی تحقیق پرونده انفجار بندر بیروت دست به یک تظاهرات زدند. این تجمع اعتراضی که در برابر کاخ دادگستری لبنان برگزار شد، تاکنون دست‌کم ۳۶ کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، در نخستین ساعات تظاهرات هواداران سیاه‌پوش  حزب‌الله و جنبش امل، صدای تیراندازی و انفجارهای شدید در نزدیکی کاخ دادگستری لبنان شنیده شد.

طبق این گزارش، صدای تیراندازی و انفجارهای شدید امروز برای مدتی در محل شنیده می‌شد اما، هنوز مشخص نیست که چه کسانی مسئول آن بوده‌اند. با این وجود، خبرنگاران حاضر در محل برگزاری تظاهرات از مردان سیاه پوشی خبر داده‌اند که سلاح‌های کوچک و متوسط با خود حمل می‌کردند.

از سوی دیگر، گفته می‌شود که ارتش لبنان نیز برای برقراری نظم وارد عمل شده است. تا جایی که تانک‌ها و نیزوهای ارتش لبنان در محل برگزاری تظاهرات مستقر شده‌اند. نیروهای امنیتی ارتش لبنان هشدار داده‌اند که هر کسی که دست به تیراندازی بزند، هدف این نیروها قرار خواهد گرفت.

حزب‌الله و جنبش امل خواستار برکناری، طارق بیطار قاضی تحقیق پرونده انفجار بندر بیروت هستند. طارق بیطار پیش از این گفته بود تصمیم دارد چند تن از مقامات ارشد حزب‌الله و جنبش امل را مورد بازجویی قرار دهد.

هواداران حزب‌الله و جنبش امل، دستور طارق بیطار برای بازجویی از دو وزیر سابق لبنانی را که وابسته به این گروه‌ها هستند، غیرعادلانه می‌خوانند. این دو وزیر از جمله پنج سیاستمدار لبنانی هستند که طارق بیطار برای بازجویی به ظن سهل‌انگاری احضار کرده است.

شماری از وزرای دولت‌های پیشین لبنان با ثبت شکایت‌هایی از دیوان عالی کشور خواسته بودند طارق بیطار را از ریاست تحقیق در پرونده انفجار بندر بیروت برکنار کند.

تظاهرات امروز پس از آن صورت گرفت که دادگاه تجدید نظر لبنان، شکایات شماری از وزیران پیشین علیه طارق بیطار را رد کرد و به وی اجازه داد تحقیقات خود را از سر بگیرد. طارق بیطار روز دو روز پیش از برگزاری این تظاهرات، دستور بازداشت علی حسن خلیل، وزیر دارایی سابق و از اعضای جنبش امل را صادر کرده بود.

حدود پانزده ماه پس از وقوع این انفجار که ۲۱۴ کشته و شش هزار و ۵۰۰ زخمی برجای گذاشت، تصمیم قاضی طارق بیطار برای بازجویی از مقامات مظنون به غفلت و سوء مدیریت با مقاومت شدید سیاسی روبرو شده است. این مقامات متهم با آغاز هرگونه تحقیقات بین‌المللی در مورد انفجار بیروت نیز مخالف هستند.

در همین حال، نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان با انتشار بیانیه‌ای از مردم خواست آرامش خود را حفظ و از انجام هر اقدامی که این کشور را بار دیگر وارد یک چرخه خشونت می‌کند، خودداری کنند.

با این وجود، آغاز تحقیقات قضایی در مورد انفجار مهیب سال گذشته (چهارم اوت ۲۰۲۰) در بندر بیروت، لبنان را با خطر وقوع یک بحران سیاسی دیگر مواجه کرده است. برگزاری تظاهرات خشونت‌آمیز امروز بیروت نیز دولت جدید نجیب میقاتی را که با سقوط اقتصادی کشور روبروست، به چالش کشیده است.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.