هشدار بریتانیا: آخرین فرصت برای بازگشت تهران به برجام؛ فرانسه: ایران «وقت‌کشی» می‌کند

چهارشنبه, 17ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

وزیر خارجه فرانسه

وزیر خارجه فرانسه

یک روز پس از فرانسه که جمهوری اسلامی را به «وقت‌کشی» در مذاکرات احیای برجام متهم کرد، بریتانیا روز چهارشنبه هشدار داد که مذاکرات کنونی «آخرین فرصت» برای بازگشت به برجام است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه بریتانیا روز چهارشنبه،‌ ۱۷ آذرماه، به تهران هشدار داد که این «آخرین فرصت» برای بازگشت به نص قرارداد هسته‌ای است.

لیز تراس گفت: «به ایرانی‌ها قویا توصیه می‌کنم که به برجام بازگردند، چون ما برای جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی مصمم به همکاری با متحدان‌مان هستیم.»

صراحت و هشدار اروپایی‌ها در توصیه به ایران برای بازگشت به برجام تنها یک روز پیش از آن رسانه‌ای می‌شود که اعلام شد مذاکرات احیای برجام قرار است از روز پنج‌شنبه در وین از سر گرفته شود.

روز سه‌شنبه نیز وزیر خارجه فرانسه گفته بود که جمهوری اسلامی با «وقت‌کشی» در مذاکرات هسته‌ای، قصد دارد به ظرفیت دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شود.

ژان ایو لودریان در کمیته‌ای در پارلمان فرانسه با اشاره به هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های بزرگ که هشتم آذر آغاز و پس از چند روز متوقف شد، گفت که «عناصر» این گفت‌و‌گوها «چندان دلگرم‌کننده» نبوده است.

وی به صراحت گفت: «حس می‌کنیم ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکرات را کش بدهند و به ظرفیت دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شوند.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هم پس از توقف این دور از مذاکرات اعلام کرده بود که آمریکا اجازه نخواهد داد ایران همزمان با «وقت‌کشی» در مذاکرات هسته‌ای، به توسعه برنامه اتمی خود ادامه دهد و در صورت شکست دیپلماسی، واشینگتن گزینه‌های دیگر را دنبال خواهد کرد.

دیپلمات‌های ارشد فرانسه، بریتانیا و آلمان در کمیسیون مشترک برجام نیز با انتشار بیانیه مشترکی «ناامیدی و نگرانی» خود از پیشنهادات جدید ایران را اعلام کرده‌اند.

امانوئل مکرون، رئیس‌ جمهور فرانسه، نیز ۱۲ آذر همزمان با پایان هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و اعضای برجام، گفته بود که این دور از مذاکرات پیشرفتی نداشته است.

وی در امارات متحده عربی در عین حال پیش‌بینی کرده بود که «به احتمال زیاد این مذاکرات در کوتاه‌مدت از سر گرفته نشود».

برخلاف پیش‌بینی آقای مکرون، خبرگزاری رویترز از آغاز دوباره این مذاکرات از روز پنج‌شنبه هفته جاری خبر می‌دهد و در ایران نیز خبرگزاری ایرنا نوشته که این مذاکرات قرار است از روزهای پایانی هفته جاری از سر گرفته شود.

جمهوری اسلامی در جریان این مذاکرات، بر خواسته‌های خود مبنی بر لغو همه تحریم‌ها در ازای بازگشت تهران به تعهدات برجامی خود اصرار ورزیده است، اما طرف‌های غربی می‌گویند درخواست‌ها و پیشنهادهای ایران «پایه منطقی» ندارد و «غیرقابل قبول» است.

نخستین‌ بار چند روز پس از آغاز دور تازه مذاکرات وین میان ایران و طرف‌های باقی‌مانده در برجام، نفتالی بنت، نخست ‌وزیر اسرائیل، از قدرت‌های حاضر در مذاکرات خواست که «بدون فوت وقت» گفت‌وگوها را متوقف کنند.

وی با اشاره به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد به‌کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت فردو در اطراف شهر قم گفت که ایران «با تاکتیک مذاکرات» مشغول «اخاذی هسته‌ای» است.

از: رادیو فردا

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.