«مشارکت اسرائیل در طرح انتقال گاز» کردستان عراق دلیل اصلی حمله موشکی ایران به اربیل

سه شنبه, 9ام فروردین, 1401
اندازه قلم متن

ویلایی در اربیل که هدف حمله موشکی سپاه قرار گرفت و گفته می‌شود متعلق به یک سرمایه‌گذار کُرد است.

ویلایی در اربیل که هدف حمله موشکی سپاه قرار گرفت و گفته می‌شود متعلق به یک سرمایه‌گذار کُرد است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه هشتم فروردین در گزارشی اختصاصی به نقل از مقامات ترکیه و عراق خبر داد که یکی از دلایل حمله موشکی سپاه پاسداران به شهر اربیل، مشارکت اسرائیل در طرح انتقال گاز طبیعی از کردستان عراق به ترکیه و اروپا بوده است.

حمله موشکی سپاه پاسداران به اهدافی در شهر اربیل به‌دلیل شدت آن و پذیرش علنی مسئولیت این حمله از سوی ایران دولت‌های منطقه را متعجب کرد. سپاه پاسداران گفت هدف این حملات «مرکز راهبردی موساد» در شهر اربیل بوده است و به تلافی حملات اسرائیل به سوریه انجام شد که در آن دو افسر سپاه پاسداران کشته شدند.

اما اهداف این حملات باعث تعجب مقامات عراقی و کارشناسان شد. اکثر دوازده فروند موشکی که توسط سپاه پاسداران شلیک شد به ویلای یک سرمایه‌گذار اهل کردستان عراق اصابت کرد که در حوزه انرژی کار می‌کند.

مقامات عراق و ترکیه که حاضر نشدند نام‌شان در گزارش قید شود به خبرگزاری رویترز گفتند این حمله پیام چند منظوره‌ای به متحدان آمریکا در سطح منطقه بود ولی یکی از دلایل اصلی آن مشارکت اسرائیل در طرح انتقال گاز از کردستان عراق به سوی ترکیه و اروپا بوده است.

یک مقام امنیتی عراقی گفت: «اخیرا مقامات و کارشناسان آمریکایی و اسرائیلی برای گفتگو در مورد احداث خط لوله انتقال گاز کردستان عراق به ترکیه دو بار در این ویلا ملاقات کرده بودند».

وزارت خارجه ایران و سپاه پاسداران به درخواست خبرگزاری رویترز برای اظهار نظر در این مورد پاسخ ندادند.

یک مقام ارشد امنیتی ایران به خبرگزاری رویترز گفت این حمله موشکی «یک پیام چند منظوره به گروه‌ها و افراد گوناگون بود. تفسیر این پیام برعهده آن‌هاست. هر طرحی که اسرائیل دارد، از انرژی گرفته تا کشاورزی، هیچگاه عملی نخواهد شد».

دو مقام ترکیه گفتگو بین مقامات آمریکایی و اسرائیلی در مورد انتقال گاز طبیعی از شمال عراق به ترکیه و اروپا را تایید کردند ولی نگفتند که این دیدارها در چه مکانی انجام شده است.

مقام امنیتی عراق و یک مقام سابق دولت آمریکا که از این طرح اطلاع دارند به خبرگزاری رویترز گفتند باز کریم برزنجی، سرمایه‌گذار کرد که ویلای او هدف اصلی حملات موشکی سپاه پاسداران بود، یکی از مقاطعه‌کاران اصلی در طرح احداث خط لوله گاز از کردستان عراق به ترکیه است.

با توجه به این شواهد می‌توان گفت دلیل حملات موشکی سپاه پاسداران به اربیل برخلاف تفاسیری که آن را تلافی کردن حملات اسرائیل در خاک سوریه می‌داند رقابت‌های مربوط به حوزه انرژی در سطح منطقه است.

وزارت خارجه اسرائیل از چنین موضوعی اظهار بی‌اطلاعی کرد و آقای برزنجی نیز حاضر نشد در این مورد اظهار نظر کند.

دفتر نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، هرگونه ملاقات با مقامات آمریکایی و اسرائیلی برای گفتگو در مورد خط لوله انتقال گاز در ویلای آقای برزنجی را تکذیب کرد. اقلیم کردستان عراق حضور نظامی و یا دیپلماتیک اسرائیل در این منطقه را تکذیب کرده است.

بهبود مناسبات ترکیه و اسرائیل

مقامات عراقی، ترکیه و غربی که به دلیل حساسیت موضوع حاضر نشدند نام‌شان در گزارش قید شود می‌گویند این دیدار در وضعیت سیاسی حساسی برای ایران و منطقه روی می‌دهد. طرح احداث خط لوله انتقال گاز از کردستان عراق به سوی ترکیه می‌تواند صادرات گاز ایران را در شرایطی که اقتصاد آن کشور هنوز تحت تحریم‌های بین‌المللی است کاهش دهد.

هنوز مشخص نیست که در صورت توافق جدید برای احیای برجام معافیت صادرات انرژی ایران از تحریم‌های آمریکا در چه ابعادی خواهد بود.

از سوی دیگر دولت‌های اسرائیل و ترکیه مناسبات خود را بهبود بخشیده و همزمان با بحران انرژی در اروپا به دلیل جنگ اوکراین، قصد دارند همکاری‌های خود را در عرصه انتقال انرژی گسترش دهند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، ماه گذشته گفت این کشور می‌تواند در زمینه انتقال گاز اسرائیل به اروپا همکاری کند و در ملاقات با رئیس اقلیم کردستان عراق گفت ترکیه مایل است برای خرید گاز طبیعی عراق با این کشور قرارداد ببندد.

مقامات عراق و ترکیه حاضر نشدند در مورد جزئیات و ظرفیت خط لوله انتقال گاز از شمال عراق به ترکیه و نقش اسرائیل در این طرح اظهار نظر کنند.

یک مقام ترکیه گفت: «زمان حمله موشکی به اربیل بسیار جالب است. به نظر می‌رسد که هدف اصلی آن طرح مربوط به صادرات انرژی از شمال عراق و احتمال مشارکت اسرائیل در این طرح بوده است. ما اطلاع داریم که مقامات عراقی، آمریکایی و اسرائیلی در این مورد مذاکراتی انجام داده‌اند و دولت ترکیه نیز از این طرح حمایت می‌کند».

مقام امنیتی عراق گفت حداقل دو ملاقات بین کارشناسان انرژی آمریکایی و اسرائیلی در ویلای آقای برزنجی برگزار شده است و این نشان می‌دهد که چرا ایران این ساختمان را هدف گرفته است. در این حمله کسی مجروح نشد ولی ساختمان به شدت آسیب دیده است.

یک مقام عراقی دیگر و یک دیپلمات غربی در عراق گفتند که آقای برزنجی مقامات و کارشناسان خارجی از جمله اسرائیلی ها را برای گفتگو به ویلای خود دعوت می‌کرد و این موضوع را همه می‌دانستند.

مقام امنیتی عراقی و یک مقام سابق آمریکایی گفتند شرکت «کار» متعلق به آقای برزنجی در مقطع بررسی احداث خط لوله انتقال گاز مقاطعه‌کار اصلی است. به گفته مقام سابق آمریکایی، بخشی از این خط لوله که در خاک ترکیه است تکمیل شده و خط لوله‌ای که قرار است در شمال عراق احداث شود به آن وصل خواهد شد.

رئیس دفتر رییس اقلیم کردستان عراق به خبرگزاری رویترز گفت شرکت «کار» خطوط لوله انتقال انرژی در این منطقه را مدیریت می‌کند و بر اساس یک قرارداد اجاره طولانی‌مدت، مالک یک سوم از خط لوله صادرات نفت کردستان عراق است. دو سوم دیگر از این خط لوله در مالکیت شرکت روسی «روس‌نفت» است.

بر اساس گزارش اختصاصی رویترز/ش.ر/ک.ر

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.