دولت انقلابی، رکورددار تورم در دولت‌های بعد از انقلاب

یکشنبه, 9ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

تورم برای دومین بار در دولت سیزدهم رکوردشکنی کرد

براساس گزارش‌های رسمی؛ قیمت بسیاری از کالا‌ها در ایران از زمان روی کارآمدن دولت رئیسی تا کنون جهش بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده‌اند. قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته و فاصله و شکاف طبقاتی بین دهک‌های فقیر و ثروتمند جامعه نیز افزایش یافته است.
 
آفتاب‌‌نیوز :

بعد از اینکه تورم ماهانه در خرداد امسال به ۱۲.۲ درصد رسید و بالاترین نرخ تورم ماهانه پس از انقلاب به ثبت رسید، حالا براساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار، نرخ تورم نقطه به نقطه تیرماه نیز با ثبت عدد ۵۴.۶ درصد، دولت رئیسی را صاحب دو رکورد تورمی در تاریخ انقلاب کرده است.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ رئیسی که با وعده کاهش تورم و تک‌رقمی کردن آن، سکان هدایت کابینه سیزدهم را برعهده گرفت، مدعی شده بود که وقتی دولت را به دست گرفت، کشور با تورم ۶۰ درصدی مواجه بود، ادعایی برخلاف گزارش مرکز آمار(به عنوان تنها مرجع رسمی اعلام نرخ تورم) که بعدا معلوم شد با استناد به برخی آمارسازی‌های بانک مرکزی مطرح شده بود. چرا که مرکز آمار نرخ تورم در آخرین دوره کاری دولت روحانی را ۴۵.۸ درصد اعلام کرده بود.

براساس گزارش جدید مرکز آمار؛ نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه تیرماه امسال در بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، در هیچ یک از استان‌های ایران زیر ۷۰ درصد نبوده است. نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های تیرماه در ۱۰ استان به بیش از ۹۰ درصد رسیده است. همچنین براساس گزارش‌ها؛ تورم برای دهک اول (فقیرترین دهک) چیزی در حدود ۶درصد از تورم برای دهک دهم (ثروتمندترین دهک درآمدی کشور) بیشتر است.

 

دولت انقلابی، رکوردار تورم در دولت‌های بعد از انقلاب

پیشتر در گزارشی که در آفتاب‌نیوز منتشر شده بود، وضعیت تورم در دولت‌های بعد از انقلاب مقایسه و ویژگی‌های هر دور نیز بیان شده بود. اما با ثبت رکوردهای جدید تورمی در دولت رئیسی و ثبت اعداد و ارقام تازه، بد نیست نگاهی دوباره به وضعیت تورم در دولت‌های بعد از انقلاب، به خصوص یک سال ابتدای فعالیت هر دولت داشته باشیم.

۱. دوره میرحسین موسوی (۱۳۶۷-۱۳۶۰)

دولت انقلابی، رکوردار تورم در دولت‌های بعد از انقلاب

مهندس موسوی در سال ۱۳۶۰ مدیریت اقتصاد کشور را با تورم ۲۳ درصدی تحویل گرفت. موسوی نرخ تورم را تا سال ۱۳۶۴ به کمتر از ۱۰ درصد کاهش داد. نرخ تورم در سال پایانی دولت موسوی ۲۹/۲ درصد بود.

* در یک سال اول دولت موسوی (۱۳۶۱-۱۳۶۰) نرخ تورم از ۲۳/۲ درصد به ۱۲/۹ درصد کاهش پیدا کرد.

۲. دوره هاشمی رفسنجانی (۱۳۷۵-۱۳۶۸)

دولت انقلابی، رکوردار تورم در دولت‌های بعد از انقلاب

وقتی که هاشمی رئیس‌جمهور شد، نرخ تورم ۱۶/۱ درصد بود. در این دوره نرخ تورم به ۵۰ درصد هم نزدیک شد، اما هاشمی دولت را با نرخ تورمی ۲۳/۹ درصد تحویل سیدمحمد خاتمی داد.

*در یک سال اول دولت هاشمی (۱۳۶۹-۱۳۶۸) نرخ تورم از ۱۶/۱ درصد به ۱۰/۲ درصد کاهش پیدا کرد.

۳. دوره خاتمی (۱۳۸۳-۱۳۷۶)

دولت انقلابی، رکوردار تورم در دولت‌های بعد از انقلاب

سیدمحمد خاتمی دولت را با نرخ تورم ۱۶.۵ تحویل گرفت و در پایان دولت وی، نرخ تورم به ۱۴.۶ درصد رسید. در واقع دولت خاتمی، تنها دولتی بود که نرخ تورم در پایان آن دولت نسبت به نرخ تورم در آغاز به کار دولت کاهش یافت. به عبارتی دیگر؛ در پایان دولت خاتمی سطح عمومی قیمت‌ها به طور متوسط نسبت به آغاز به کار دولت وی، حدود ۱۹۴ درصد رشد داشته است که باعث ثبت پایین‌ترین نرخ تورم ۸ ساله در دولت‌های بعد از انقلاب شده بود.

*در سال اول فعالیت دولت اصلاحات (۱۳۷۷-۱۳۷۶) نرخ تورم از ۱۶.۵ به ۱۸/۵ درصد افزایش یافت.

۴. دوره محمود احمدی‌نژاد (۱۳۹۱-۱۳۸۴)

دولت انقلابی، رکوردار تورم در دولت‌های بعد از انقلاب

احمدی‌نژاد، ریاست جمهوری و مدیریت کشور را با نرخ تورم ۱۲/۱ درصد از خاتمی تحویل گرفت و به ۲۸/۶ درصد رساند.

*در اولین سال عملکرد کابینه احمد نژاد، نرخ تورم از ۱۲/۱ درصد به ۱۳/۷ درصد افزایش یافت.

۵. دوره حسن روحانی (۱۳۹۹-۱۳۹۲)

دولت انقلابی، رکوردار تورم در دولت‌های بعد از انقلاب

حسن روحانی وقتی دولت را از احمدی‌نژاد تحویل گرفت، نرخ تورم ۳۲/۱ درصد بود. از ویژگی‌های این دوره، روند کاهشی نرخ تورم در چهار سال اول به صورت مستمر و تک‌رقمی‌ماندن نرخ تورم در دو سال ۹۵ و ۹۶ بود.  پس از وضع تحریم‌های جدید و محاصره اقتصادی ایران و با جهش حدود شش برابری نرخ ارز، تورم نیز روند صعودی داشته است.

*در یک سال اول دولت روحانی (۱۳۹۳-۱۳۹۲) نرخ تورم از ۳۲/۱ درصد به ۱۴/۸ درصد کاهش پیدا کرد.

یک سال اول دولت رئیسی

رئیسی گرچه در ادعایی گفته بود که وقتی دولت را تحویل گرفت، نرخ تورم ۶۰ درصد بود، اما این ادعا تکذیب شد و براساس گزاش مرکز آمار، نرخ تورم هنگامی که رئیسی دولت را تحویل گرفت ۴۵.۸ درصد بود. رئیسی در یک سالی که از عمر دولتش گذشته، دو رکورد تورمی را به نام خود ثبت کرده است؛ یکی رکورد تورم ماهانه در خرداد امسال که به ۱۲.۲ درصد رسید که گفته شده از زمان اشغال ایران توسط قوای خارجی تا به امروز بی‌سابقه بوده و دیگری ثبت رکورد تورم نقطه به نقطه که براساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار به ۵۴.۶ درصد رسید.

دولت رئیسی توانسته در یک سال اول فعالیت خود، رکوردهای منفی اقتصادی کشور را جابجا کند و معلوم نیست اگر دولت انقلابی با همین فرمان پیش برود و روند گرانی کالا‌های اساسی، افزایش قیمت مسکن و اجاره و … ادامه داشته باشد، آینده کشور و معیشت مردم به چه صورت خواهد بود! آیا همچنان سفره فقرا کوچک‌تر و ثروت ثروتمندان چند برابر خواهد شد؟


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.