با شکست عملی مذاکرات برجام آمریکا راه قاچاق نفت ایران به چین را می بندد

سه شنبه, 11ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به تحریم های جدید آمریکا، بیانیه ای منتشر کرد و گفت که حکومت تهران قاطعانه به تحریم های آمریکا پاسخ می دهد. وی دولت بایدن را به اتخاذ تصمیم های بیهوده و مخرب و ناقض تلاش های جاری برای ازسرگیری مذاکرات متهم کرد.

ایالات متحد آمریکا دیروز دوشنبه شماری از شرکت ها به ویژه شرکت های چینی را که فروش دهها میلیون دلار نفت و فرآورده های پتروشیمی ایران را تسهیل کردند هدف تحریم های جدید خود قرار داد.

تحریم های جدید در واقع نتیجۀ نهایی بن بست، اگر نه شکست، مذاکرات احیای برجام است و دولت واشنگتن قصد دارد از این پس فروش نفت و فرآوردهای نفتی ایران به چین و دیگر کشورهای آسیایی را که تاکنون با اغماض آمریکا جهت تشویق ایران به مصالحه اتمی صورت می گرفت با مشکل روبرو کند.

 دیروز دوشنبه اول اوت آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ آمریکا، از  تحریم های جدید این کشور علیه نفت و فرآورده های پتروشیمی ایران خبر داد. این بار ایالات متحد آمریکا برای جلوگیری از فروش نفت ایران شرکت هایی را هدف تحریم های خود قرار داده که حمل و نقل غیرقانونی فرآورده های نفتی و پتروشیمی ایران را تسهیل می سازند.

در بیانیه‌ای که وزیر امور خارجۀ آمریکا به همین مناسبت منتشر کرد آمده است که این کشور شش شرکت را که حمل و نقل نفت و فرآورده‌‌های نفتی و پتروشیمی ایران را تسهیل می کنند هدف تحریم‌های جدید خود قرار داده است.

همزمان خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که چهار شرکت دیگر وابسته به صنایع پتروشیمی ایران را هدف تحریم قرار داده که فروش ده ها میلیون دلار نفت و فرآوردهای پتروشیمی ایران را به کشورهای شرق آسیا تسهیل می سازند.

آنتونی بلینکن در بیانیۀ خود تصریح کرده است که آمریکا تا بازگشت کامل ایران به تعهداتش در برجام صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی ایران را هدف تحریم‌های خود قرار می دهد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.