نمایشگاه آثار اردشیر محصص در آمریکا : نقاش قدرت و سیاست

جمعه, 14ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

٣٣ اثر اردشیر محصص با عنوان Body Politics در گالری معروف "اسپیلمن/بلک‌ول" در شهر نیواورلئان آمریکا نمایش داده می شود.٣٣ اثر اردشیر محصص با عنوان Body Politics در گالری معروف “اسپیلمن/بلک‌ول” در شهر نیواورلئان آمریکا نمایش داده می شود. © .

در این نمایشگاه ٣٣ نقاشی هنرمند فقید ایرانی اردشیر محصص که در سال‌های ١٩٩٩-١٩٨۵ خلق شده‌اند به علاقمندان عرضه می شود. مدیر و برگزارکنندۀ این نمایشگاه، خانم سارا معدندار، از اردشیر محصص به عنوان یکی از بزرگترین نقاشان سیاسی ایران معاصر نام برده که از خلال آثارش حقیقت قدرت و سیاست را در دوره‌ای آشوبزده و ناروشن به تصویر کشیده است.

اردشیر محصص در دهۀ ١٩۶٠ در رشتۀ علوم سیاسی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل و پیش از نشر آثارش در نشریات بین المللی به عنوان نقاش جراید ایران مشغول کار شد. محصص که در جریان انقلاب اسلامی ١٩٧٩ در آمریکا به سر می برد از بازگشت به کشور صرف نظر کرد و تا پایان عمر خود در سال ٢٠٠٨ در نیویورک ساکن شد.

اردشیر محصص در آخرین دورۀ حیات خود به بیماری لقوه دچار شد، هر چند این بیماری نتوانست مانع از فعالیت حرفه‌ای و هنری او شود.

سارا معدندار امیدوار است که نمایشگاه آثار اردشیر محصص گوشه ای از نبوغ این هنرمند ایرانی را به علاقمندان معرفی بکند و ادامۀ راه او را از سوی هنرمندان هموار سازد.

سارا معدندار گفته است که انتخاب Body Politics (“بدن سیاسی”) در توصیف نمایشگاه آثار اردشیر محصص صرفاً ارجاع به یک مفهوم سنتی سیاست و قدرت نیست : اردشیر محصص با استفاده از “بدن انسانی” در طرح‌ها و نقاشی های خود دائماً به چنین مفهومی ارجاع داده است.     


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.