زندان اوین؛ آزادی مصطفی آل احمد با تودیع قرار/ انتقال محمد رسول اف به بند عمومی

چهارشنبه, 19ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – محمد رسول اف کارگردان ایرانی علیرغم تامین قرار وثیقه، به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. مصطفی آل احمد، دیگر فیلمساز ایرانی، امروز چهارشنبه ۱۹ مرداد، با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. همچنین از تاریخ ۱۵ مرداد، ارتباط جعفر پناهی کارگردان و فیلمساز، با خانواده اش قطع شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از بی بی سی، محمد رسول اف کارگردان ایرانی علیرغم تامین قرار وثیقه، جهت تحمل محکومیت خود در پرونده پیشین، به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

همچنین مصطفی آل احمد، دیگر فیلمساز ایرانی، امروز چهارشنبه ۱۹ مرداد، با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شده است.

بر اساس این گزارش، ارتباط جعفر پناهی کارگردان و فیلمساز در حبس، از روز شنبه ۱۵ مرداد با خانواده اش قطع شده است. وی در این تاریخ، پس از مثبت اعلام شدن تست کرونا به قرنطینه این زندان منتقل شده بود. او  علیرغم حال نامساعد جسمی از رسیدگی مناسب پزشکی و اعزام به بیمارستان محروم مانده است.

جعفر پناهی در تاریخ ۲۰ تیرماه ۱۴۰۱، در مقابل زندان اوین بازداشت  و به سالن ۷ بند ۸ زندان اوین منتقل شد.

همچنین مصطفی آل احمد و محمد رسول اف، در تاریخ ۱۷ تیر ماه امسال، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. بازداشت این افراد در ارتباط با بیانیه موسوم به «تفنگت را زمین بگذار» صورت گرفت.

این بیانیه پیشتر، پس از گذشت چند روز از حادثه ساختمان متروپل منتشر شد که آقایان رسول اف و آل احمد، از امضا کنندگان این بیانیه بودند.

در بخشی از بیانیه مورد اشاره، با انتقاد از سرکوب اعتراضات مردم داغدار آبادان آمده بود: «فوج خروشان مردم ستمدیده از جای جای ایران، فریاد همراهی و همدلی با مردم دردمند آبادان، سرداده‌اند. اکنون که خشم عمومی از فساد، دزدی، ناکارآمدی، سرکوب و خفقان، امواج هم‌بسته‌ای از اعتراضات مردمی را به‌دنبال داشته است، از همه افرادی که در یگان‌های نظامی تبدیل به عامل سرکوب مردم شده‌اند، می‌خواهیم سلاح‌های خود را زمین گذاشته و به آغوش ملت بازگردند.»

پیشتر خبرگزاری تسنیم نزدیک به نهادهای امنیتی مدعی شده بود که این کارگردانان در نگارش این بیانیه “نقش جدی” داسته اند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از اتهامات مطروحه علیه این افراد اطلاعی در دست نیست.

گفتنی است محمد رسول اف پیش از این نیز از بابت فعالیت های خود، سابقه بازداشت، محکومیت و تحمل حبس را داشته است. همچنین آقای پناهی در سال ۹۰ توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ سال حبس و ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی و خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.