سازمان اطلاعات سپاه به مستندسازان ایرانی هشدار داد

جمعه, 28ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

نمایی از فیلم «رادیوگرافی یک خانواده» ساخته فیروزه خسروانی، یکی از فیلم‌هایی که نامش در وب‌سایت گرین هاوس دیده می‌شود.

رادیو فردا

سازمان اطلاعات سپاه با «صهیونیستی» خواندن یک مؤسسه مستندسازی در اروپا که در کارنامه آن دست‌کم ۱۰ فیلم ایرانی نیز دیده می‌شود، به مستندسازان هشدار داد که «هرگونه ارتباط و همکاری» با این مؤسسه ممنوع است.

اطلاعات سپاه در اطلاعیه‌ای که روز چهارشنبه، ۲۶ مرداد، منتشر کرد، بدون اشاره به مستنداتی برای ادعای خود، نوشت: «مؤسسه آموزشی کلوزآپ، فعال در حوزه مستند، یک مؤسسه صهیونیستی بوده که با حمایت‌های مادی و معنوی رژیم اشغالگر اسرائیل در حال فعالیت است.»

این سازمان اطلاعاتی همچنین ادعا کرد: «این مجموعه که پیش از این با عنوان گرین‌هاوس فعالیت داشته، به‌ دلیل افشای ماهیت حامیان پشت پرده و برای جلوگیری از ایجاد حساسیت در کشورهای مسلمان، موقعیت ثبتی خود را از تل‌آویو به بروکسل منتقل کرده است.»

محمد خزاعی از مهرماه پارسال به ریاست سازمان سینمایی منصوب شده است

سازمان سینمایی ایران: فهرست ممنوع‌الکارها تا هفته آینده اعلام می‌شود

این در حالی است این مؤسسه با سابقه ۱۲ سال کار هدف خود را کمک به مستندسازان جوان خاورمیانه و شمال آفریقا «برای خلق فیلم‌های قدرتمند جهت رشد منطقه‌ای عادلانه‌تر، دموکراتیک‌تر و صلح‌آمیزتر» اعلام کرده است.

کلوزآپ همچنین در پاسخ به پرسش رادیوفردا تأکید کرد که این نهاد، «یک سازمان غیردولتی بین المللی مستقل مستقر در بروکسل بلژیک است که توسط پنج شریک منفرد تأسیس شده و توسط سازمان‌های بین‌المللی و افراد نیکوکار از آلمان، دانمارک، ایالات متحده آمریکا و کانادا حمایت می‌شود».

کلوزآپ در پاسخ خود تصریح کرده که تمام اطلاعات مربوط به این سازمان، در وب‌سایت به طور «کاملاً شفاف» در دسترس است.

در میان آثار این مؤسسه دست‌کم ۱۰ فیلم مستند ایرانی دیده می‌شود از جمله دو فیلم مستند از مینا کشاورز و فیروزه خسروانی، دو مستندسازی که ۱۹ اردیبهشت امسال توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از یک هفته با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند.

فشارهای امنیتی بر سینماگران در سال‌های اخیر تشدید شده است. در تازه‌ترین مورد، روز گذشته رئیس سازمان سینمایی کشور اذعان کرد که پس از انتشار بیانیه ۱۷۰ سینماگر در حمایت از اعتراضات مردم آبادان، با بسیاری از آن‌ها برای پس گرفتن امضای خود تماس گرفته شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.