شماری از فعالان حقوق زنان درباره افسارگسیختگی جنسی عمال سرکوب‌ جمهوری اسلامی هشدار دادند

شنبه, 5ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

جمعی از فعالان حقوق زنان، آزار جنسی ماموران سرکوب‌گر جمهوری اسلامی علیه معترضان بازداشت‌شده را «عیان و تکرارشونده» خواندند و از بازداشت شدن نزدیک به ۵۰ فعال حقوق زنان در جریان خیزش انقلابی ایرانیان خبر دادند.

این فعالان حقوق زنان روز جمعه چهارم آذر همزمان با روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان (۲۵ نوامبر) و در سومین ماه قیام مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، در گزارش-بیانیه‌ای به سرکوب و کشتار زنان در این خیزش انقلابی پرداختند.

آنان با اشاره به گزارش سی‌ان‌ان درباره آزار جنسی زنان اعلام کردند: «افسارگسیختگی جنسی ماموران سرکوبگر جمهوری اسلامی نه تنها قابل پرده‌پوشی نیست که ظاهرا عیان و تکرارشونده است.»

در این گزارش-بیانیه، تاکید شده است زنان زندانی در معرض آسیب‌هایی جدی در زندان‌های جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند.

آسیه امینی، مولود حاجی‌زاده، پروانه حسینی، نعیمه دوستدار، مریم دهکردی، نسیم مقرب (صحرا) و شقایق نوروزی امضاکنندگان این گزارش-بیانیه هستند.

بر اساس این متن، تاکنون نام نزدیک به ۵۰ فعال حقوق زنان در فهرست زندانی‌های ثبت‌شده قرار گرفته و فعالان حقوق زنان در بسیاری از شهرهای ایران، در میان نخستین گروه هدف سرکوب‌گران هستند.

نویسندگان این گزارش-بیانیه با اشاره به زندانی بودن هزاران زن اعلام کردند که نام ۵۷۷ نفر از آنان از جمله ۱۰۰ فعال دانشجویی ثبت شده و «پرشمار بودن بازداشت دانشجویان، خود گواه شدت و میزان سرکوب گسترده در دانشگاه‌ها است».

به گفته این فعالان حقوق زنان، همچنین در میان فهرست ۵۷۵ زن زندانی موجود، اسامی ۳۰ دانش‌آموز دختر به چشم می‌خورد که از میان آنان، تنها آزادی ۱۱ نفر در خبرها اعلام شده است.

این فعالان حقوق زنان تاکید کرده‌اند دختران نوجوان دانش‌آموز طی دو ماه گذشته در بسیاری از شهرها هدف آسیب‌های جدی جسمی و روانی قرار گرفته‌اند.

نویسندگان گزارش-بیانیه، به موضوع مفقود شدن چند دختر جوان نیز اشاره کرده‌اند که تاکنون اطلاعی از آن‌ها در دست نیست.

پیشتر شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی خبر داد پس از دو ماه تحقیق از ۱۱ مورد خشونت جنسی -که بعضی شامل چند قربانی بوده- علیه معترضان زن و مرد در بازداشتگاه‌های ایران مطلع شده است.

این شبکه همچنین از تجاوزهای جنسی که برای باج‌خواهی ضبط شده، گزارش داد.

روز ۱۳ مهر نیز ایران‌اینترنشنال خبر داده بود ماموران امنیتی زنان بازداشت‌شده در جریان خیزش مردمی را به شکل‌های مختلف مورد آزارهای متفاوت قرار داده‌اند و از جمله آنان را هنگام بازرسی، مقابل دوربین مدار‌بسته لخت کرده‌اند.

همچنین در سال‌های اخیر برخی زندانیان زن از جمله نرگس محمدی، نایب‌ رییس و سخنگوی کانون مدافعان بشر، از آزار و اذیت جنسی زندانیان زن گفته‌اند.

او که اکنون در زندان اوین به سر می‌برد، سال گذشته در جلسه‌ای آنلاین در کلاب‌هاوس، از تحقیر زنان و تعرض جنسی به آنان گفت و آن را اقدامی هدفمند برای شکستن مقاومت زنان زندانی خواند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.