قطع گاز خانگی؛ “تدبیر” حکومت برای مقابله با بحران گازی ایران

سه شنبه, 27ام دی, 1401
اندازه قلم متن

تصویر از آرشیو

مسئولان جمهوری اسلامی از حل بحران کمبود گاز عاجزند و به قطع گاز مشترکان خانگی با وجود سرمای شدید روی آورده‌اند. رفته رفته صبر شهروندان لبریز شده و در برخی شهرها در واکنش به قطع گاز تظاهرات برپا شده است.

رسانه‌های ایران صبح دوشنبه، ۲۶ دی ماه (۱۶ ژانویه) از قول رئیس مرکز مدیریت اطلاعات و حوادث غیرمترقبه گزارش دادند، در ۲۷ استان از ۳۱ استان ایران دمای منهای صفر ثبت شده است.

این مقام مسئول گفته است: «افت فشار گاز و فرسودگی شبکه انتقال گاز هم باعث می‌شود که عملاً ما در بخش‌هایی از کشور که در منتهی‌الیه شبکه گاز هستند با افت بیشتر فشار مواجه بشویم و برخی از هموطنانمان دچار مشکل بشوند.»

این مشکل از مدتی پیش آغاز شده و “چاره‌ای” که مسئولان دولت تاکنون برای رفع آن اندیشیده‌اند چیزی جز تعطیلی صنایع، اداره‌ها، مراکز آموزشی، خوابگاه‌های دانشجویی و ….، توصیه به شهروندان برای استفاده از “سوخت جایگزین” و پوشیدن لباس گرم در خانه نبوده که در ادامه به قطع گاز ده‌ها هزار مشترک رسیده است.

ایران دارای دومین ذخایر شناخته شده گاز جهان است اما جمهوری اسلامی به دلیل ناکارآمدی، فساد، سیاست‌های غرب‌ستیزانه و انزوای جهانی ناشی از آن قادر به استفاده بهینه از این منابع حتی در حد تامین نیاز داخلی نیست.

صرفه‌جویی به اجبار و به زیان شهروندان

صرفه‌جویی از مهم‌ترین راهکارهایی است که کارگزاران حکومت در روزهای گذشته بر آن زیاد تاکید کرده‌اند. صرفه‌جویی گاهی به صورت قطع گاز نیروگاه‌ها و صنایع انجام می‌شود که خود باعث کمبود برق می‌شود و زیان‌های اقتصادی و زیست‌محیطی هنگفتی به بار می‌آورد.

گاهی نیز صرفه‌جویی به شکل اجباری و به صورت قطع گاز مشترکان خانگی، واحدهای تجاری و مراکز عمومی انجام می‌شود که رفته رفته نارضایتی‌ها را افزایش می‌دهد.

خبرگزاری دولتی ایرنا روز دوشنبه از قول مدیرعامل شرکت گاز گیلان نوشت: «در راستای محدودیت‌های اعمال شده برای صرفه‌جویی، گاز ۲۴۳ واحد قطع شده که ۹۸ ایستگاه سی.ان.جی، ۱۱۳ مکان ورزشی، ۷۶ واحد تجاری (پاساژ) و ۳۷ استخر خانگی هستند.»

بنابر این گزارش، عیسی جمال نیکویی گفته در صورت عدم کاهش مصرف، محدودیت‌های بیشتری اعمال خواهد شد. ایرنا از اخطار قطع گاز به هفت هزار و ۵۰۰ مشترک گیلانی خبر می‌دهد.

وضعیت در برخی دیگر از مناطق ایران، از جمله استان خراسان رضوی، به خصوص شهر تربت جام بسیار وخیم‌تر است.

خبرگزاری فارس در گزارشی از تربت جام نوشته، قطع گاز مشترکان در این شهر ابتدا از چهار روستای نزدیک آغاز شد و اکنون به ۲۵ هزار مشترک رسیده که در مناطق محروم‌تر شهر و حاشیه زندگی می‌کنند.

تجمع اعتراضی در تربت جام

ادامه قطع گاز برخی مشترکان برای سومین روز پیاپی باعث تجمع اعتراضی شهروندان مقابل فرمانداری تربت جام شد که ویدئوهای فراوانی از این تجمع‌ها و اعتراض‌ها در فضای مجازی منتشر شده است.

از: دویچه وله 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.