ادامه اعتراضات جمعه زاهدان همراه با تیراندازی نیروهای امنیتی

جمعه, 7ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن
 
وبسایت حالوش که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد در خبری فوری نوشت: «هم اکنون تیراندازی و شلیک گاز اشکاور توسط نیروهای نظامی به سوی معترضان زاهدانی و منازل مسکونی در تقاطع توحید و مدنی و نزدیک منزل مولوی عبدالحمید. »
وبسایت حالوش که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد در خبری فوری نوشت: «هم اکنون تیراندازی و شلیک گاز اشکاور توسط نیروهای نظامی به سوی معترضان زاهدانی و منازل مسکونی در تقاطع توحید و مدنی و نزدیک منزل مولوی عبدالحمید. »

به گزارش منابع بلوچ، امروز جمعه ٧ بهمن مردم زاهدان در ادامه جمعه‌های اعتراضی، پس از اقامه نماز جمعه در مسجد اهل سنت این شهر و شنیدن صحبت‌های انتقادی مولوی عبدالحمید، با وجود جو سنگین امنیتی و سنگربندی‌های نیروهای امنیتی، با حضور در خیابان‌ها شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سر دادند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که همزمان با حضور گسترده مردم و شعار علیه حکومت، نیروهای امنیتی با سرکوب شدید و تیراندازی سعی در متفرق کردن معترضان داشتند. بنا بر گفته شاهدان عینی، در تیراندازی نیروهای امنیتی به سمت مردم تعدادی از معترضان مجروح شده‌اند و بسیاری از مردم را دستگیر کرده‌اند.

معترضان در زاهدان با حمل پلاکاردهایی که بر آن نوشته شده بود «وکالت ما مدرن است نه فرد محور» و «نه سلطنت نه رهبری، دموکراسی برابری؛ وکیل ما حزب بلوچستانء راجی تپاکی» بر مواضع خود در ادامه جنبش زن، زندگی، آزادی تاکید کردند. معترضان همچنین شعارهای ضدحکومتی دیگری علیه علی خامنه‌ای، سپاه و بسیج سر دادند.

در اعتراضات سراسری امروز زاهدان معترضان نسبت به کمپین«من وکالت میدهم» در روزهای گذشته و وکالت عده‌ای به شاهزاده رضا پهلوی موضع گرفتند. در پلاکاردهای امروز معترضان زاهدان نوشته بودند: «وکالت ما مدرن است نه فرد محور» و «نه سلطنت نه رهبری، دموکراسی برابری؛ وکیل ما حزب بلوچستانء راجی تپاکی»

معترضان همچنین شعار می‌دادند:«سفرە ما خالیە، خامنەای جانیە» و «مرگ بر خامنەای، لعنت بر خمینی».

اعتراضات سراسری مردم در شهرهای دیگر سیستان و بلوچستان همچون شهر «راسک» هم در جریان است. ویدیوهای منتشر شده از این شهر، حاکی از حضور معترضانی است که شعارهایی در حمایت از مولوی نقشبندی، و شعارهای ضد حکومتی چون «مرگ بر بسیجی» سر داده‌اند.

با وجود فشار شدید حکومت به مولوی عبدالحمید، برای پایان خطبه‌های انتقادی روز جمعه، مقاومت این روحانی و تکرار مواضعش در حمایت از اعتراضات، امروز هم این اعتراضات با حضور گسترده مردم در جریان است. مولوی عبدالحمید، در نماز جمعه امروز،هفتم دی‌ماه، گفت: «ملت ایران مخالف اعدام است. ملت ایران اعدام را نهی می‌کند و اعدام را برای هیچ جای ایران و جهان نمی خواهد.»

روز گذشته منابع بلوچ با ارسال تصاویری از حضور گسترده نیروهای امنیتی، سنگربندی با کیسه‌های شنی و ایجاد ایست بازرسی در تمامی نقاط زاهدان، خبر دادند. در هفته‌های گذشته هم تعداد زیادی از شهروندان معترض بازداشت شده‌اند. با این حال به نظر می‌رسد سرکوب این اعتراضات پس از انتصاب احمد رادان، به سمت فرماندهی انتظامی کشور، شدت بیشتری یافته است.

تیراندازی در نزدیکی منزل مولوی عبدالحمید

وبسایت حالوش که اخبار سیستان و بولچستان را پوشش می‌دهد در خبری فوری نوشت: «هم اکنون تیراندازی و شلیک گاز اشکاور توسط نیروهای نظامی به سوی معترضان زاهدانی و منازل مسکونی در تقاطع توحید و مدنی و نزدیک منزل مولوی عبدالحمید.»

بازداشت گسترده معترضان

نیروهای حکومتی در زاهدان اقدام به دستگیری گسترده شهروندان و معترضان در مناطق مختلف زاهدان کرده‌اند. بر اساس گزارش‌ها، این بازداشت‌ها با خشونت همراه بوده است. به نوشته حال‌وش نیروهای نظامی و امنیتی در مناطق مختلف زاهدان تعداد زیادی از بازداشتیان را با اتوبوس به مکان نامعلومی منتقل کرده اند که در بین بازداشت شدگان اعضای انتظامات مسجد مکی و همچنین نوجوانان زیر ۱۸ سال نیز حضور دارند.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.