افت شدید شاخص بورس تهران؛ دو هزار و ۱۱۳ میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بورس خارج شد

یکشنبه, 9ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

بورس اوراق بهادار تهران © .

رسانه‌های ایران روز یکشنبه نهم بهمن از کاهش شدید شاخص کل بورس تهران خبر داده‌اند و آن را «سقوط آزاد» یا «سنگین‌ترین سقوط بورس در ۳۰ ماه اخیر» توصیف کرده‌اند.

خبرگزاری ایسنا نوشت شاخص کل بورس همچنان روندی نزولی دارد و روز یکشنبه با بیش از ۵۷ هزار واحد کاهش به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد «عقب‌گرد کرد».

بر اساس این گزارش، طی معاملات امروز فقط پنج درصد نمادهای بورسی مثبت بودند.

همچنین افت سهام فولاد مبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی گل گهر و ملی صنایع مس ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند و بیشترین خروج پول حقیقی از گروه فلزات اساسی صورت گرفت.

شاخص کل فرابورس هم با کاهشی ۶۰۴ واحدی به رقم ۲۰ هزار و ۲۲۳ واحد سقوط کرد.

در این بازار نیز فقط ۱۲ درصد نمادها مثبت بودند و سنگ آهن گهرزمین، بیمه پاسارگاد و پلیمر آریاساسول نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.

همچنین بر اساس گزارش رسانه‌ها، بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از خروج سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام دارد؛ به طوری که شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس روز یکشنبه، از خروج دو هزار و ۱۱۳ میلیارد تومانی پول از بورس خبر می‌دهد.

رسانه‌ها تاکید کردند که این میزان پول «بیشترین خروج پول حقیقی از بازار از شهریور سال ۱۴۰۰ تاکنون است.»

با این حال، گروه خودرو هم در معاملات روز یکشنبه صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۲ میلیارد و ۷۴۹ میلیون برگه سهم به ارزش هشت هزار و ۵۳۵ میلیارد ریال دادوستد شد.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.