برادران داردن، سینماگران بلژیکی، خواستار خروج فیلم‌شان از جشنوارۀ فیلم فجر شدند

پنجشنبه, 13ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن
 

رادیو فردا

لوک و ژان پی‌یر داردن، برادران سینماگر بلژیکی، با انتشار بیانیه‌ای خواستار عدم نمایش فیلم خود در جشنوارۀ حکومتی فیلم فجر شدند و گفتند «نمی‌خواهند در رویدادی که جلوه‌گاه دیکتاتوری و خون‌ریزی است، حاضر باشند».

این دو سینماگر سرشناس روز پنج‌شنبه ۱۳ بهمن با انتشار بیانیه‌ای در اینستاگرام اعلام کردند که به‌تازگی متوجه حضور فیلم خود با عنوان «توری و لوکیتا» در جشنوارۀ فجر شده‌اند.

آن‌ها جشنوارۀ فیلم فجر را «ویترین» یک «حکومت مذهبیِ دیکتاتور و قاتل» توصیف کرده‌اند و ضمن محکوم‌کردن اقدام این جشنوارۀ حکومتی در ایران اعلام کرده‌اند «در کنار کسانی خواهند ایستاد که با این حکومت می‌جنگند و به شجاعت آن‌ها ادای احترام می‌کنند».

انتشار این بیانیه در حالی است که مسئولان جشنوارۀ فیلم فجر در روز نخست این رویداد حکومتی نام فیلم «توری و لوکیتا» ساختۀ برادران داردن را به‌عنوان یکی از آثار حاضر در بخش جشنوارۀ جشنواره‌ها اعلام کردند.

کامیلا اندینی، فیلمساز اندونزیایی، هم روز پنج‌شنبه ۱۳ بهمن اعلام کرد که به‌دنبال خارج‌کردن فیلم خود از جشنوارۀ فجر است.

سازندۀ فیلم «قبل، اکنون و بعد» که نام فیلمش در بخش بین‌الملل فجر اعلام شده، گفته است که از این انتخاب «بی‌خبر» بوده و از پخش‌کنندۀ فیلم در این باره پرس‌وجو خواهد کرد.

خانم اندینی در ادامه تأکید کرده است که به دنبال خروج فیلم خود از این رویداد حکومتی در ایران است و با مردم معترض ایران همراهی می‌کند.

از جمله هفت بازیگر فیلم «چرا گریه نمی‌کنی؟»، هفتم بهمن در بیانیه‌ای گفتند که از دیدن نام خود در جشنوارۀ امسال «ننگ» دارند و اگر در ارائۀ فیلم به جشنواره «اختیاری» داشتند، «مانع» حضور آن می‌شدند.

کیومرث پوراحمد، کارگران سرشناس سینمای ایران، نیز پیشتر در واکنش به اعلام حضور فیلم خود در جشنواره نوشته بود: «مالک فیلم تهیه‌کننده است و مثل همه جاى دنیا فقط او مى‌تواند درخواست حضور یا عدم حضور در جشنواره را داشته باشد.»

او همچنین تأکید کرده بود که «با این همه داغى که بر دل داریم، دیگر چه جشنى! چه جشنواره‌اى!؟»

در ماه‌های گذشته شمار زیادی از هنرمندان از جمله سینماگران به‌دلیل حمایت از اعتراضات مردمی و سرکوب خون‌بار و خشونت‌آمیز اعتراضات، احضار، ممنوع‌الخروج، بازجویی و بازداشت شدند و برای شماری از از آن‌ها احکام سنگینی صادر شده است.

واکنش‌های اعتراضی تحریمی به جشنوارۀ حکومتی فیلم فجر در حالی است که مقامات وزارت ارشاد ادعای برگزاری «پررونق» آن را دارند.

حدود نیمی از فیلم‌های حاضر در جشنوارۀ امسال فیلم نخست سازندگان آن‌هاست و تعداد زیادی از آن‌ها با سرمایه‌گذاری نهادهای حکومتی و دولتی جمهوری اسلامی ساخته شده‌اند.

 

چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر در حالی از روز ۱۲ بهمن آغاز به کار کرده که بسیاری از سینماگران سرشناس داخلی و بین‌المللی آن را تحریم کرده‌‌اند.

در این میان برخی کارگردانان و بازیگران نیز که نمایش فیلم آن‌ها خارج از ارادۀ آن‌ها بوده، از این جشنواره اعلام برائت کرده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.