عراق و آمریکا برای مقابله با پولشویی ایران با یکدیگر توافق کردند

پنجشنبه, 27ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

فؤاد حسین، وزیر امور خارجۀ عراق، در حاشیۀ سفر خود به آمریکا در گفتگو با خبرنگاران گفت که با مقامات واشنگتن دربارۀ کاهش شدید ارزش دینار در مقابل دلار به دلیل فعالیت های پولشویی ایران گفتگو کرده است. او همچنین گفت که برای حل این مسئله، عراق و آمریکا دربارۀ سازوکار نظارت بر گردش دلار در بازار عراق با یکدیگر به توافق رسیده‌اند.

فؤاد حسین در عین حال گفته است که با توافق صورت گرفته و اجرای نظام جدید نظارت بر گردش دلار، دولت عراق و خزانه داری آمریکا کنترل بیشتری بر ورود دلار به عراق و خروج آن از این کشور دارند.

یکی از نگرانی‌های آمریکا این است که دلارهای ارسالی به عراق از سوی خزانه‌داری آمریکا سر از بازار ایران درآورند. در پاسخ به این نگرانی، فؤاد حسین اطمینان داده است که با سازوکار جدید هیچ دلاری بدون اطلاع دولت بغداد و خزانه‌داری آمریکا از عراق خارج نخواهد شد. باز این پس علاوه بر خزانه‌داری آمریکا، بانک مرکزی این کشور نیز بر نظام مالی عراق کاملاً نظارت خواهد داشت.     

مقامات آمریکا اخیراً در ملاقات با مسئولان عراق دربارۀ تعهدات دو کشور در زمینۀ مبارزه با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم گفتگو کردند. برای این منظور در اوایل ژانویه گذشته بریان نلسون، معاون خزانه‌داری آمریکا در زمینۀ مبارزه با تروریسم و اطلاعات مالی، با رئیس بانک مرکزی عراق، علی علاق، در استانبول ملاقات کرد.

وزیر امور خارجۀ عراق با مقامات آمریکا دربارۀ حضور نیروهای خارجی و نفوذ ایران در عراق نیز گفتگو کرده است.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.