سرنگونی هواپیمای اوکراینی؛ ایران می‌گوید غیرنظامیانی که «با مصاحبه ذهن افراد را مشوش کردند مقصر هستند»

سه شنبه, 29ام فروردین, 1402
اندازه قلم متن

هواپیمای اوکراینی در صبح هجدهم دی ۱۳۹۸ با موشک های سپاه پاسداران بر فراز تهران سرنگون شد و همه ۱۷۶ مسافر و خدمه آن کشته شدند

رادیو فردا

علی افتخاری، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح تهران، درباره حکم صادر شده علیه ۱۰ نظامی متهم در پرونده سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراین بر فراز تهران توضیخاتی داده و گفته در این پرونده افراد غیرنظامی که «با مصاحبه های متعدد کردن، ذهن افراد و خانواده ها را مشوش کردند مقصر هستند» و خبر از برنامه محاکمه آنها در دادگاه غیرنظامی داده و از صدور منع تعقیب فرماندهان ارشد نظامی در این پرونده و نبستن آسمان کشور در شب سرنگونی هواپیما، دفاع کرده است. آقای افتخاری با حضور در تلویزیون حکومتی درباره حکم صادره توضیح داده است.

پس از اعلام خبر سرنگونی هواپیما توسط سپاه پاسداران، گروهی از معترضان از جمله خانواده قربانیان دست به تجمع و اعتراض خیابانی زدند. ماموران برخی از معترضان را دستگیر کردند. برخی از خانواده قربانیان گفته بودند که در زمان بازداشت، از سوی ماموران تهدید به «تجاوز جنسی» شده بودند.

دو روز پیش دادگاه نظامی تهران اعلام کرد متهم ردیف اول این پرونده به ۱۳ سال حبس محکوم شده که ۱۰ سال آن قابل اجراست و متهم ردیف دوم و سوم به یکسال حبس محکوم شدند. وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که آنچه بر عهده‌اش بود منطبق با قوانین بین‌المللی و مقررات داخلی «مسؤولانه انجام داده است». پیشتر انجمن خانواده جانباختگان این پرواز در بیانیه‌ای اعلام کرده است «پرونده‌ جنایت پرواز پی‌اس۷۵۲ در پیشگاه مردم ایران باز است.»

همزمان با حضور رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح تهران در تلویزیون یکی از اعضای خانواده قربانیان هم از شهر قم در برنامه حاضر بوده و در آن از آنچه پنهانکاری و گزارش ناقص مقام ها به خانواده ها خواند، انتقاد کرد.

وکیل گروهی از شاکیان: قطعا به حکم اعتراض می‌کنیم

محمود علیزاده طباطبایی وکیل شماری از خانواده شاکیان در ایران هم به روزنامه اعتماد گفته « اکثریت شکات قبل از جلسه آخر شکایت خود را مسترد داشته و اعلام کردند امیدی به عدالت در این دادگاه ندارند. اما من و تعداد دیگری از موکلین امیدوار بودیم عدالت اجرا شود. این رای را که دیدم، رای مورد انتظار موکلین ما نیست و پس از ابلاغ قطعا به آن اعتراض می‌کنیم. امیدواریم دیوان عالی کشور به دلایل و مستندات ما توجه کند.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.