بازتاب اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در شماره جدید مجله فرانسوی هنرهای زیبا

جمعه, 12ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

رادیو فردا

ماهنامه معتبر فرانسوی «بوزار» (هنرهای زیبا) در شماره جدید خود به هنرمندان معترض ایرانی پرداخته که با الهام از اعتراضات سراسری «زن، زندگی، آزادی» آثاری را خلق کرده‌اند.

مجله بوزار در شماره ماه ژوئن ۲۰۲۳ خود پرونده‌ای را به ایران اختصاص داده و در اولین مطلب آن به «نگاه هنرمندان درباره یک انقلاب در حال جریان» پرداخته است.

امانوئل لوکو، منتقد هنری فرانسوی نوشته است: «هنرمندان ایرانی در میان هنرمندانی هستند که بیشترین سرکوب را متحمل می‌شوند.»

او افزوده هنرمندان ایرانی ساکن تهران یا دیگر نقاط جهان، با طرح‌ها و ترانه‌های خود شاهدانی بر مبارزات کسانی هستند که جز گفتار، سلاح دیگری ندارند.

 

گفت‌وگو با میترا فراهانی، مستندساز ایرانی ساکن رم، یکی از دیگر مطالب این ویژه‌نامه است.

مینا محسنی، هنرمند هنرهای تجسمی ساکن فرانسه و نازنین پوینده، نقاش، از دیگر هنرمندان ایرانی هستند که آثار اعتراضی‌شان در این شماره مجله بوزار مورد بررسی قرار گرفته است.

همچنین در این نشریه، گزارشی از همبستگی موزه‌ها و موسسه‌ها در پاریس با معترضان ایرانی از طریق به نمایش درآوردن آثار هنرمندان ایرانی به چاپ رسیده است.

برای نمونه، در هشتم مارس گذشته، مرکز پمپیدو، یکی از مهم‌ترین مراکز فرهنگی و هنری در پاریس برنامه‌ای را با عنوان «ایران، هنرهای مقاومت» برگزار کرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.