نماینده مجلس: فقر مطلق در حال ریشه دواندن است

شنبه, 18ام شهریور, 1402
اندازه قلم متن

علی رضایی، نماینده کنگاور در مجلس شورای اسلامی می‌گوید اگر دولت با همین فرمان جلو برود تا مدتی دیگر ۸۵ میلیون نفر باید تحت پوشش کمیته امداد قرار بگیرند. یک اقتصاددان نیز معتقد است طبقه متوسط در ایران در حال نابودی است.

علی رضایی نماینده اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی از کنگاور با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی ابراهیم رئیسی می‌گوید:‌ «با این عملکرد دولت، تا چند وقت دیگر کمیته امداد باید همه ۸۵ میلیون نفر ایرانی را تحت پوشش خودش قرار دهد.»

به گزارش رسانه‌های ایران، رضایی حرف زدن از اقتصاد مقاومتی را در این مقطع زمانی، “بی‌معنی” توصیف کرد و گفت: «در حال حاضر مدیریت‌ها در کشور ضعیف است و کسانی که باید سر جای خود باشند، نیستند و کسانی که نباید در راس امور قرار بگیرند، سر پست‌ها حاضر هستند.»

او با انتقاد از ابراهیم رئیسی به دلیل انتخاب استاندارانی که به تعبیر او “حتی یک روز هم سابقه فرمانداری و بخشداری را هم در کارنامه خود ندارند” به بی‌تجربگی این افراد اشاره کرد و افزود که استانداران مذکور، افرادی را به سمت فرمانداری و بخشداری منصوب کرده‌اند که “هیچ نمی‌دانند. نه کمیته‌ها را می‌شناسند و نه شورای برنامه‌ریزی را”.

علی رضایی . بخش اساسی مشکلات کشور را مدیریتی عنوان کرد و با انتقاد از سیاست اقتصاد مقاومتی، افزود: «اقتصاد مقاومتی یعنی با بضاعتی که داریم، بسازیم، ولی بخشی از مردم همان «کم» یعنی نان را هم ندارند و محتاج شام شب هستند. پس در این برهه حرف‌زدن از اقتصاد مقاومتی بی‌معنی است. اقتصاد مقاومتی یعنی ۱۰۰ هزار تومان را برای یک ماه نگه دارید. یعنی شرایط اقتصادی بد است و همه را روز اول خرج نکنید، ولی مردم همان ۱۰۰ هزار تومان را نیز ندارند.»

افزایش روزافزون شکاف طبقاتی در کشور

رضایی نماینده اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی از کنگاور  با اشاره به بیشتر شدن فاصله بین فقیر و غنی، ادعای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر این که دولت در حال ریشه‌کن کردن فقر مطلق است، مردود دانست و گفت: «من می‌گویم برعکس است و فقر مطلق در حال ریشه دواندن است.»

این نماینده مجلس با اشاره به تلاش احتمالی دولت با استفاده از یکسری راهکارها و ابزارها برای گرم کردن تنور انتخابات، یادآور شد که حتی در این صورت نیز نارضایتی عمومی بر سر جای خود باقی خواهد ماند و “مردم به دلیل نارضایتی از وضعیت اقتصادی در انتخابات مشارکت پایین خواهند داشت”.

هشدار یک اقتصاددان: طبقه متوسط در حال نابودی است

وحید شقاقی، اقتصاددان در گفت‌وگویی که در خبرگزاری خبرآنلاین منتشر شده نیز با هشدار نسبت به آینده اقتصاد ایران گفته است که “با تفکرات کهنه و منسوخ‌شده اقتصادی، امکان رقابت با کشورهای همسایه نداریم.”

او در این مصاحبه با اشاره به این که لایحه برنامه هفتم توسعه قرار است از هفته آینده برای بررسی به صحن علنی مجلس شورای اسلامی بیاید اظهار داشت: «اگر برنامه هفتم به همین شکل تصویب شود، به طور قطع شکاف تمدنی ایران با کشورهای همسایه را بیشتر خواهد کرد و به هیچ‌ عنوان پاسخ‌گوی جهان قرن بیست و یکمی نیست.»

شقاقی همچنین با اشاره به شتاب تند پیشرفت کشورهای همسایه از جمله کشورهای عربستان، امارات، ترکیه و غیره، و سرمایه‌گذاری‌های بسیار عظیم در این کشورها افزود که لایحه برنامه هفتم توسعه، “واقع‌بینانه و مبتنی بر شرایط کنونی ایران” نوشته نشده است.

این اقتصاددان، برنامه هفتم توسعه را ” برنامه بسیار ضعیفی” توصیف کرد و پارادایم  آن را مبتنی بر انقلاب صنعتی دوم خواند. به گفته او در این لایحه، “عناصر قرن بیست و یکم مثل انقلاب صنعتی سوم و چهارم دیده نشده و یا اصلا فهمیده نشده است.”

به گفته شقاقی، این برنامه “برای ۱۰۰ سال یا ۲۰۰ سال قبل مناسب بود” اما به هیچ وجه پاسخگوی مسائل امروز نیست.

این اقتصاددان، تحقق عدالت بدون اصلاحات ساختاری اساسی در سه نظام بازتوزیع ثروت، یعنی بانک، مالیات و یارانه در کنار رانت‌زدایی را امکان‌ناپذیر خواند و افزود: «فاصله طبقاتی در ایران به شدت زیاد شده است.»

نظام‌های بازتوزیع ثروت در ایران وجود ندارد

 وحید شقاقی، اقتصاددان با اشاره به حاکم بودن رانت و فساد و گسترش نابرابری و بی‌عدالتی، اظهار داشت که نظام‌های بازتوزیع ثروت در ایران وجود ندارد.

او افزود: «نه نظام بانکی و نه نظام مالیاتی و نه نظام یارانه‌ای، هیچ‌کدام الزامات بازتوزیع ثروت را در درون خودشان ندارند. بر این اساس، یک انباشت ثروت در ایران رخ می‌دهد که آمارهای جهانی نیز این موضوع را تایید می‌کند.»

او همچنین یادآور شد که شواهد کنونی از وقوع یک شکاف طبقاتی روزافزون حکایت دارد و در نتیجه آن، طبقه متوسط در حال نابودی است.

شقاقی، مهار تورم را بدون حل ناترازی‌های کلان اقتصاد، امکان‌ناپذیر خواند و افزود که “سرعت تشدید ناترازی‌های اقتصاد کلان در ایران، از سرعت اقدامات و ساخت اقتصاد ایران پیشی گرفته است.”

او با اشاره به این که این مشکل در همه حوزه‌ها دیده می‌شود، اظهار داشت که در ایران، سرعت استهلاک زیرساخت‌ها از سرمایه‌گذاری بیشتر شده، همچنین سرعت تخریب اقتصاد کلان از سرعت ساخت اقتصاد کلان پیشی گرفته و “این خیلی خطرناک است”.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.