برای یک زوج سینماگر به دلیل ساخت یک فیلم پرونده قضایی باز شد

سه شنبه, 11ام مهر, 1402
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال

در ادامه اعمال فشار به هنرمندان تلویزیون و سینما در ایران از سوی جمهوری اسلامی، برای بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم، دو هنرمند سینما، پرونده قضایی تشکیل شده‌ است.

بر اساس اطلاعاتی که به دست ایران‌اینترنشنال رسیده، این پرونده مربوط به ساخت فیلمی به نام «کیک محبوب من» است که بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم به صورت مشترک نویسندگی و کارگردانی آن را بر عهده دارند.

نیروهای امنیتی برای دست‌یابی به فایل‌های این فیلم که گفته می‌شود موضوع و نحوه پرداخت «حساسیت‌برانگیزی» داشته است، به خانه تدوینگر آن هجوم برده و تمام بایگانی‌های کامپیوتری و الکترونیکی اثر را ضبط کرده‌اند.

پیش‌تر نیز گزارش شده بود صناعی‌ها و مقدم ممنوع‌الخروج شده‌اند.

روز شنبه هشت مهر این زوج سینماگر برای ادامه کار روی فیلم «کیک محبوب من» قصد سفر به فرانسه را داشتند که گذرنامه‌هایشان از سوی نیروهای انتظامی ضبط شد.

«کیک محبوب من» محصول مشترک ایران و فرانسه است که سال گذشته جایزه «گسترش فیلمنامه یوریماژ» را در بخش بازار تولید مشترک جشنواره فیلم برلین به دست آورد.

بهتاش صناعی‌ها ابتدای دهه ۹۰ خورشیدی با نویسندگی و کارگردانی اولین فیلم‌ بلندش به نام «احتمال باران اسیدی» توجه منتقدان هنری را جلب کرد. اولین تجربه بلند سینمایی مریم مقدم، بازیگر، نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون نیز مربوط به ابتدای دهه ۷۰ خورشیدی است؛ وقتی در فیلم «بلندی‌های صفر» ساخته حسین‌علی لیالستانی بازی کرد.

فیلم پیشین این دو با عنوان «قصیده گاو سفید» از چهار سال پیش تاکنون از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دادستان کل کشور توقیف شده است.

شکایت قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران از تهیه‌کننده و کارگردان این فیلم به اتهام «تبلیغ علیه نظام» علت این توقیف عنوان شده است.

بهار امسال و پس از نزدیک دو سال در جریان بودن این پرونده، صناعی‌ها از تبرئه شدن خود و تهیه‌کننده خبر داد اما فیلم رفع توقیف نشد.

قصیده گاو سفید روایت زنی به اسم مینا است که اعدام شوهرش او را از پا درآورده. او بعدا درمی‌یابد شوهرش بی‌گناه بوده‌ است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.