افزایش ۳۰ درصدی قیمت بنزین در فروردین‌ماه

چهارشنبه, ۱۳ام فروردین, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

benzin

(افزایش ۳۰۰ تومانی نسبت به ۷۰۰ می شود ۳۰۰/۷۰۰=۴۲.۸ درصد) در حالی که پیش از این رئیس ستاد سوخت ایران از به تعویق افتادن افزایش قیمت بنزین تا پایان فروردین سخن گفته بود، یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از “افزایش ۳۰ درصدی قیمت بنزین” در همین ماه خبر داده است

علی محمد احمدی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از افزایش قیمت بنزین در ماه جاری (فروردین ۱۳۹۳) خبر داده و گفته به احتمال بسیار زیاد میزان افزایش قیمت حامل‌های انرژی بیش از ۳۰ درصد نخواهد بود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۳ در گفت‌وگو با سایت “خانه ملت” همچنین به احتمال تک‌نرخی شدن قیمت بنزین پس از افزایش قیمت اشاره کرده است: «در این صورت نرخ بنزین آزاد که در حال حاضر ۷۰۰ تومان است با احتساب ۳۰ درصد افزایش، حدود ۱۰۰۰ تومان تعیین می‌شود.»

این در حالی است که مجتبی شفیعی، رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ به خبرگزاری “مهر” گفته بود که گرانی بنزین تا پایان فروردین به تعویق افتاده است.

قانون بودجه ۹۳ مصوب مجلس به دولت اختیار داده تا حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان از محل “هدفمندی یارانه‌ها” درآمد کسب کند که تحقق این میزان درآمد مستلزم افزایش قیمت حامل‌های انرژی است.

دولت افزایش قیمت این حامل‌ها را آغاز کرده به طوری که از آغاز سال ۱۳۹۳ بهای گاز مصرف‌کنندگان خانگی با ۲۰ درصد و بهای گاز مشتریان عمومی (دولتی، کسب و خدمات) با ۳۰ درصد افزایش محاسبه خواهد شد.

حسن روحانی: افزایش قیمت بنزین شیب ملایمی نخواهد داشت

در هفته‌های اخیر حسن روحانی پس از تصویب کلیات لایحه بودجه سال ۹۳ توسط مجلس شورای اسلامی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی سخن گفت.

حسن روحانی در نشست اعضای دولت با نمایندگان مجلس وعده داد که افزایش قیمت‌حامل‌های انرژی در حوزه تولید در سال ۹۳ “شیب ملایمی” داشته باشد. حسن روحانی در عین حال تصریح کرد: «اما در مواردی که به حوزه تولید ارتباط چندانی ندارد، همانند بنزین، شیب تندتری را در افزایش قیمت‌ها خواهیم داشت.»

ایران بخشی از بنزین مورد نیاز خود را وارد می‌کند. در روزهای اخیر خبری به نقل از یک مقام ارشد وزارت نفت جمهوری اسلامی منتشر شد به این مضمون که واردات بنزین به ایران در سال جدید افزایش خواهد یافت.

از سوی دیگر آلودگی شدید هوای کلانشهرهای ایران با مصرف بالای بنزین نسبت مستقیم دارد. دولتمردان ایرانی امیدوارند با افزایش قیمت این فرآورده نفتی از میزان مصرف آن هم کاسته شود. داوود عربعلی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، پیش از این از رکورد تازه مصرف بنزین در ایران خبر داده بود. به گفته او تنها در تاریخ ۲۸ اسفند ۹۲ حدود ۹۹ میلیون لیتر بنزین در کل کشور مصرف شده که این میزان نسبت به روز مشابه در سال ۹۱ حدود ۵ / ۱۲ میلیون لیتر افزایش نشان می‌دهد.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.