منبع آگاه به صدای آمریکا: زندان بهبهان «برای خودش جهنمی» است

شنبه, 18ام آذر, 1402
اندازه قلم متن

ساقی لقایی

زندان بهبهان در استان خوزستان

زندان بهبهان در استان خوزستان

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با صدای آمریکا با تشبیه وضعیت زندان بهبهان به «جهنم»، این زندان را فاقد امکانات کافی بهداشتی، درمانی، و رفاهی برای زندانیان توصیف کرد.

در ادامه گزارش‌ها از وضعیت غیراستاندارد زندان‌ها در ایران، یک شاهد عینی با «بد» توصیف کردن شرایط زندان بهبهان در استان خوزستان، به صدای آمریکا گفت که امکانات بهداشتی و رفاهی این زندان نسبت به شمار زندانیان کم است و به گفته او «برای خودش جهنمی است.»

این منبع آگاه که خود مدتی را در زندان بهبهان گذرانده است، با اشاره به کمبودها در این زندان، گفت: «مثلا برای [استفاده از] سرویس بهداشتی باید نیم ساعت [در] صف بایستی و برای حمام چند ساعت.»

این منبع آگاه در استان خوزستان به صدای آمریکا گفت که وضعیت گرمایشی بندها «داغان» است و در آشپزخانه فقط «دو سه تا گاز» موجود است که به نسبت شمار زندانیان کم است و موجب ازدحام می‌شود.

به گفته او، فروشگاه زندان «همه چیز را چند برابر گرانتر» می‌فروشد و برای خرید اقلام ابتدایی و کوچک باید «دست‌کم یک ساعت» در صف ایستاد.

این شاهد عینی همچنین با تأکید بر این که تعداد تلفن‌ها نیز نسبت به شمار زندانیان کافی نیست، گفت برای یک مکالمه کوتاه باید مدت طولانی منتظر ماند.

او همچنین تأکید کرد که در زندان بهبهان «رسیدگی قضایی ضعیف است» و «وضعیت بهداشتی افتضاح!»

به گفته این منبع آگاه، زندان بهبهان «پزشک ندارد و برای یک دانه قرص، باید مدت‌ها تلاش کنی تا به تو بدهند.»

پیش از این پژوهشگران و کنشگران حقوق بشر بارها نسبت به وضعیت زندان‌ها در ایران هشدار داده‌اند.

از جمله، سازمان عفو بین‌الملل اعمال بدرفتاری‌ها‌ی افشا شده در زندان اوین تهران را «نوک کوه یخ اپیدمی شکنجه در ایران» نامیده بود. همچنین وضعیت «غیربهداشتی» زندان‌های قرچک و تهران بزرگ توسط منابع حقوق بشری افشا شده بود.

شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل نیز پیش از این در گفت‌وگو با صدای آمریکا وضعیت زندان‌ها در ایران را «بسیار ناگوار» توصیف کرده است.

 

پیشتر، بخش فارسی صدای آمریکا در تابستان سال جاری در ویژه‌برنامه‌ای با عنوان «زندان؛ دانشگاه یا قتلگاه» به وضعیت زندان‌ها در ایران پرداخته است.

 

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.