طرح نمایندگان جمهوری‌خواه برای تروریست خواندن ۱۱ گروه نیابتی وابسته به تهران

سه شنبه, 28ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

بیش از ۶۰ قانونگذار جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده روز دوشنبه، ۲۷ فروردین،قانونی را ارائه کردند که بر اساس آن ۱۱ گروه نیابتی تروریستی تحت حمایت جمهوری اسلامی را که در سراسر خاورمیانه فعال هستند، تحریم می‌کند.

به نوشته وبسایت واشینگتن فری‌بیکن که نسخه‌ای از پیش‌نویس این طرح را دیده، گرگ استیو، نماینده جمهوری‌خواه فلوریدا و همکارانش طرح تحریم گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی را عصر دوشنبه و یک روز پس از حمله موشکی تهران به اسرائیل ارائه کردند.

این قانون شماری از خطرناک ترین متحدان جمهوری اسلامی را هدف قرار می‌دهد و دولت بایدن را ملزم می‌کند که آنها را به‌طور رسمی به‌عنوان سازمان های تروریستی طبقه‌بندی کند.

به نوشته فری‌بیکن در حال حاضر، گروه‌های تحت کنترل ایران که در عراق، یمن و سوریه فعالیت می‌کنند، به‌طور رسمی به‌عنوان سازمان‌های تروریستی خارجی طبقه‌بندی نمی‌شوند، و همین امر به آنها اجازه می‌دهد در حین جابجایی پول و سلاح در سراسر خاورمیانه، دستور تهران را انجام دهند.

استیو در بیانیه‌ای که به واشینگتن فری‌بیکن ارائه شده است، گفت: «جمهوری اسلامی مدت‌ها است که از نیروهای نیابتی برای اجرای برنامه‌های تروریستی خود در سراسر منطقه استفاده می‌کند. علاوه بر حمله بی‌سابقه این هفته به طور مستقیم از سوی جمهوری اسلامی به اسرائیل، ما شاهد حملات مکرر گروه‌های نیابتی به نیروهای آمریکایی و دیگر متحدان ما در خاورمیانه بوده‌ایم.»

این قانون گروه‌هایی مانند شورشیان حوثی در یمن و دیگر شاخه‌های شبه نظامی فعال در عراق را هدف قرار می‌دهد، جایی که پس از آغاز جنگ غزه، حملات به مواضع ایالات متحده، برای چند ماه افزایش یافت.

براساس آنچه در این طرح آمده، در مجموع حدود ۱۱ گروه وابسته به جمهوری اسلامی تحریم خواهند شد و دولت بایدن را مجبور به انجام اقدامات مشخصی می‌کند که در ماه‌های اخیر از انجام آنها اجتناب کرده است.

استیو گفت: «کاخ سفید نتوانسته است بیشتر شبه نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی را به عنوان سازمان‌های تروریستی خارجی معرفی کند. دیگر بهانه‌ای در کار نیست. ما باید با جسارت و قدرت با تروریسم مبارزه کنیم.»

براساس این طرح، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، باید تحریم‌هایی را علیه گروه‌های تروریستی وابسته به جمهوری اسلامی، از جمله گروه‌هایی که به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای حمله به پایگاه‌های آمریکایی در منطقه کمک می‌کنند، اعمال کند.

وزارت امور خارجه همچنین باید در مورد تلاش‌های خود برای اجرای این تحریم‌ها به کنگره گزارش دهد و در صورت شناسایی گروه‌های نیابتی دیگری که به جمهوری اسلامی وابسته‌اند، آنها را به این فهرست اضافه کند.

این طرح از حمایت کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان (RSC)، بزرگ‌ترین گروه حزب جمهوری‌خواه کنگره برخوردار است. این امر به معنای آن است که این طرح به احتمال فراوان از حمایت گسترده نمایندگان جمهوری‌خواه نیز برخوردار خواهد شد و برای بررسی سریع در دستور کار قرار خواهد گرفت.

کوین هرن، نماینده جمهوری‌خواه و رییس کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان در بیانیه ای گفت: «همان‌طور که با حملات بی‌سابقه شنبه شب به اسرائیل دیدیم، هیچ تفاوت واقعی بین جمهوری اسلامی و شبه نظامیان دست‌نشانده آن وجود ندارد.»

او افزود:«این مضحک است که ما همه شبه‌نظامیان نیابتی جمهوری اسلامی را به عنوان سازمان‌های تروریستی معرفی نکرده‌ایم. این شبه‌نظامیان آمریکایی‌ها را کشته‌اند و در خاورمیانه و در سراسر جهان ویرانی به بار آورده‌اند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آنها را مسلح، تامین مالی و هدایت می‌کند. آنها باید فورا به عنوان سازمان‌های تروریستی معرفی شوند.»

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.