بنزین سه نرخی، آخرین راهکار دولت و اظهارات ضد و نقیض

سه شنبه, 25ام اردیبهشت, 1403
اندازه قلم متن
دقیقه
به نظر می‌رسد در مورد سه‌نرخی شدن بنزین در مجلس تاکنون بحثی نشده است اما همچنان اختیار تصمیم‌گیری دولت در این زمینه در هاله‌ای از ابهام است.
به نظر می‌رسد در مورد سه‌نرخی شدن بنزین در مجلس تاکنون بحثی نشده است اما همچنان اختیار تصمیم‌گیری دولت در این زمینه در هاله‌ای از ابهام است.

در قانون بودجه امسال خبری از تصمیم‌گیری درباره قیمت بنزین نیست. برخی از نمایندگان مجلس با استناد به این موضوع، تغییر نرخ بنزین در سال جاری را منتفی می‌دانند، اما گروهی از نمایندگان هم دولت را در تصمیم‌گیری صاحب اختیار معرفی می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، اخیراً «مالک شریعتی»، عضو کمیسیون انرژی مجلس، در زمینه تصمیم دولت برای افزایش قیمت یا سه‌نرخی کردن قیمت بنزین گفت: «تبصره هدفمندی با نرخ‌های سال گذشته در نظر گرفته شده است و دولت نباید برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین یا سه‌نرخی کردن آن داشته باشد». 

او در پاسخ به این پرسش که آیا امسال بنزین سه‌نرخی می‌شود توضیح داد: «این مساله در اختیار دولت است، اما تاکنون دولت مجوزی درباره این موضوع از مجلس دریافت نکرده و حتی برنامه‌ای به مجلس ارائه نشده است.»

به گفته «کیوان مرادیان کوچک‌سرایی»، عضو کمیسیون انرژی مجلس، در این کمسیون نیز هیچ بحثی راجع به سه‌نرخی شدن بنزین مطرح نشده است؛ اما به دولت اجازه داده شده تا حوزه انرژی را مدیریت کند و اختیاراتی در حوزه افزایش قیمت بنزین دارد.

با وجود این اظهارات ضد و نقیض از دو عضو کمیسیون انرژی مجلس، موضوع بحث‌برانگیز این است که آیا دولت در سال جاری اختیار و توان افزایش قیمت بنزین را دارد یا خیر؟ 

پیشتر، «فریدون عباسی‌دوانی»، عضو کمیسیون انرژی مجلس، معتقد بود در ابتدا باید نظام حقوق و دستمزد اصلاح شود و درآمد مردم حداقل به بالای خط فقر برسد؛ پس از آن می‌توان درباره تغییر قیمت بنزین یا هر محصول دیگری تصمیم‌گیری کرد.

با توجه به اظهارات بیان‌شده، به نظر می‌رسد در مورد سه‌نرخی شدن بنزین در مجلس تاکنون بحثی نشده است اما همچنان اختیار تصمیم‌گیری دولت در این زمینه در هاله‌ای از ابهام است.

ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.