فری بیکن: روزنامه‌نگاری که گروگان‌های اسرائیلی را نگه می‌داشت با تهران مرتبط بود

چهارشنبه, 23ام خرداد, 1403
اندازه قلم متن

واشینگتن فری‌بیکن در گزارشی تحقیقی افشا کرده، عبدالله جمال، روزنامه‌نگاری که گروگان‌های اسرائیلی در خانه‌اش نگهداری می‌شدند از طریق همکاری با وب‌سایتی که سردبیرش از نویسندگان کیهان اینترنشنال، نشریه‌ای زیر نظر علی خامنه‌ای، است با جمهوری اسلامی ارتباط داشته است.

فری‌بیکن در این گزارش، با بررسی ارتباط عبدالله جمال با وب‌سایت «فلسطین کرونیکل» و سردبیرش رمزی بارود، گفته حتی زمانی که گروگان‌های اسرائیلی در خانه این روزنامه‌نگار فلسطینی نگهداری می‌شدند، او برای این وب‌سایت که متعلق به یک سازمان غیرانتفاعی ثبت شده در آمریکا است، مطلب می‌نوشته است.

مقام‌های اسرائیلی اواخر هفته گذشته تایید کردند سه نفر از گروگان‌های آن‌ها در خانه عبدالله الجمل، یکی از همکاران شبکه الجزیره که برای یک وب‌سایت آمریکایی کمتر شناخته شده به نام فلسطین کرونیکل می‌نوشت، نگهداری می‌شدند.

نوشته‌ها و گزارش‌های الجمل، حتی زمانی که به گفته مقام‌های اسرائیلی گروگان‌ها در خانه او نگهداری می‌شدند، به‌طور مرتب در این وب‌سایت منتشر می‌شد.

فری‌بیکن با اشاره به این‌که اطلاعات اندکی درباره وضعیت مالی و حامیان مالی وب‌سایت فلسطین کرونیکل وجود دارد، نوشته مزی بارود، بنیان‌گذار و سردبیر اصلی این رسانه قبلا به عنوان سردبیر و مدیر اجرایی الجزیره کار کرده است.

بر اساس این گزارش، بارود از حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل دفاع کرده و در این باره برای کیهان اینترنشنال، رسانه‌ای که دفتر علی خامنه‌ای هزینه آن را تامین می‌کند، مطلب نوشته است.

از جمله در سال ۲۰۲۲، بارود مقاله‌ای یا عنوان «صهیونیست‌ها پیشگویی می‌کنند که به زودی نابود می‌شوند» در رسانه حکومتی کیهان اینترنشنال منتشر کرد و مدعی شد رهبران اسرائیل با بزرگنمایی و دستکاری حقایق ترس را القا کرده و اردوگاه‌های سیاسی همراه خود را تحریک می‌کنند.

فری‌بیکن همچنین نشان داده دست‌کم شش نویسنده دیگر مطالب منتشر شده در این رسانه، در کانال‌ها و وب‌سایت‌هایی مطلب می‌نوشتند که در سال ۲۰۲۰ دولت ایالات متحده آنها را به عنوان بخشی از عملیات تاثیرگذاری که سپاه پاسداران اداره می‌کند، شناسایی و دامنه‌های آن‌ها را ضبط کرد.

فری‌بیکن در ادامه گزارش خود، به سابقه همکاری این شش نویسنده فلسطین کرونیکل با وب‌سایت‌های ضبط شده پرداخته وسوابقی از نوشته‌های مزی بارود در کیهان اینترنشنال را ارائه داده است.

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۲۰ هم بارود شعری را به افضال گورو، که در سال ۲۰۰۱ با حمله تروریستی به مجلس هند ۹ نفر را به قتل رساند، تقدیم کرده است.

بر اساس این گزارش، یکی از اعضای هیات مشاوره فلسطین کرونیکل، داود عبدالله، معاون پیشین مدیر کل شورای مسلمانان بریتانیا است که در سال ۲۰۰۹ اعلامیه‌ای عمومی در حمایت از عملیات نظامی حماس امضا کرد.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.