عصر ایران: سرنوشت فرش‌های نفیس کاخ سعد آباد هنوز نامعلوم است / دزدها نمی‌خواهند فرش‌ها را برگردانند؟ (فیلم)

یکشنبه, 27ام خرداد, 1403
اندازه قلم متن

سرنوشت فرش‌های نفیس کاخ سعد آباد هنوز نامعلوم است / دزدها نمی‌خواهند فرش‌ها را برگردانند؟ (فیلم)

آخرین‌بار وقتی دیده شده‌اند که با یک وانت نیسان به بیرون برده می‌شدند. سرقت فرش‌های نفیس کاخ سعد‌آباد هنوز یک پرونده پر ابهام و باز است و عجیب‌تر آن‌که در تازه‌ترین اظهارات گفته شده که پیدا نشده‌اند.
 

عصر ایران ــ آخرین‌بار وقتی دیده شده‌اند که با یک وانت نیسان به بیرون برده می‌شدند. سرقت فرش‌های نفیس کاخ سعد‌آباد هنوز یک پرونده پر ابهام و باز است و عجیب‌تر آن‌که در تازه‌ترین اظهارات گفته شده که پیدا نشده‌اند.

گزارش را این‌جا ببینید

 

حتی به درستی معلوم نیست چه وقت فرش‌ها سرقت شده‌اند و فقط می‌دانیم که تعداد‌شان ۴۸ تخته فرش بوده که ارزش فقط ۱۰ تای آن‌ها به ۱۲۷ میلیارد تومان می‌رسیده‌است. احتمالا باید قالی‌های مشهور عمو اوغلی باشد که با پشم گوسفند و بز بافته شده بودند.

دولت رئیسی به عنوان کاشف این دزدی اعلام کرده فرش‌‌ها بین سال‌های ۱۳۹۲ تا ۹۵ دزدیده شده‌‌اند. اما دولت روحانی در بیانیه‌ای گفته دزدی‌ها مربوط به دولت پیش از او بوده‌ است. فرش‌‌ها از این‌جا یعنی ساختمان حافظیه دزدیده شده‌اند. وقتی دو تخته فرش ابریشمی در این ساختمان پیدا نشد معلوم شد که مشخصات ۴۸ تخته فرش با لیست اموال مطابقت ندارد. فرش‌هایی که تصویرشان در کتاب فرش‌‌های بزرگ جهان ثبت شده بود.

علاوه بر فرش‌ها ۱۶ تلویزیون هم دزدیده شده‌است. ساختمان را هم از سال ۹۲ پلمپ کرده بودند. در میان فرش‌‌های مسروقه یک فرش متعلق به دوره قاجار است. خبرها از قوه قضایه حاکیست ۹ نفر در این ارتباط دستگیر شده‌اند. یکی از بازداشت شده‌ها فرد خاصی است که او را به دادگاه ویژه روحانیت سپرده‌اند. گفته‌اند او متهم اصلی در پرونده است. همچنین دولت رئیسی اعلام کرده باقی متهم‌ها از نزدیکان مقامات ارشد در دولت روحانی هستند.

پرونده این دزدی همچنان باز است و گویا متهمین نمی‌خواهند اقرار کنند چه بلایی سر فرش‌‌‌ها آورده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.