وحید اشتری افشاگر پرونده سیسمونی‌گیت قالیباف راهی زندان شد

جمعه, 1ام تیر, 1403
اندازه قلم متن

دویچه وله – خبرگزاری قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه ۳۱ خرداد اعلام کرد که پرونده وحید اشتری، از فعالان طیف اصول‌گرای حکومت برای اجرای احکام به دادسرا ارجاع داده شده و او پس از صدور رای قطعی دادگاه به زندان معرفی شده است.

خبرگزاری میزان اعلام کرد که وحید اشتری، از فعالان طیف اصول‌گرای حکومت پس از صدور رای قطعی دادگاه به زندان معرفی شده است
خبرگزاری میزان اعلام کرد که وحید اشتری، از فعالان طیف اصول‌گرای حکومت پس از صدور رای قطعی دادگاه به زندان معرفی شده است عکس: eghtesadnews

بر اساس اعلام روز پنج‌شنبه ۳۱ خرداد خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی، پرونده وحید اشتری، از فعالان طیف اصول‌گرای حکومت برای اجرای احکام به دادسرا ارجاع داده شده و او پس از صدور رای قطعی دادگاه به زندان معرفی شده است.

نام وحید اشتری ماهینی پیش‌تر به دلیل افشاگری‌های گسترده‌ درباره محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی و نامزد کنونی انتخابات ریاست جمهوری ایران مطرح شده بود. اشتری جزییاتی درباره فساد مالی خانواده قالیباف از جمله پرونده موسوم به “سیسمونی گیت” را منتشر کرده بود.

بر اساس اعلام خبرگزاری میزان، دادگاه تجدیدنظر استان تهران در پی رسیدگی به پرونده مطروحه وحید اشتری ماهینی، رای قطعی در خصوص یکی از پرونده‌های او را صادر کرده و پرونده او برای اجرای احکام به دادسرا ارجاع داده و او به زندان معرفی شده است.

گزارش خبرگزاری قوه قضایه جمهوری اسلامی، با اعلام این که بررسی قضایی پرونده‌های وحید اشتری “مربوط به سال‌های ۹۹، ۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲” بوده است، اضافه کرده که این پرونده “به دقت در مراحل مختلف دادسرا، دادگاه بدوی، دیوان عالی کشور، معاونت قضایی و دادگاه تجدیدنظر استان تهران” مورد بررسی قرار گرفته است.

اشتری پیش از این با انتشار پستی در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) نوشته بود: «دیروز اتفاقی مطلع شدم تمام پرونده‌های باز را بدون ابلاغ به بنده ظاهرا خیلی عجیب به شعبه ۱۴ تجدید نظر منتقل کرده‌اند. امروز متوجه شدم همین یکی دو روزه رای هم صادر می‌شود و برای اجرای حکم زندان به اجرای احکام می‌رود.»

او همچنین روز پنج‌شنبه ۳۱ خرداد با انتشار ویدئویی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) اعلام کرد: «برای بنده هیچ پیامکی از ارجاع هیچ‌ پرونده‌ای به اجرای احکام نیامده است و متوجه نشدم بدون ابلاغیه چگونه ۳۰ چهل نفر را درگیر دستگیری بنده کردند.»

اشتری در اردیبشهت ۱۴۰۱ جزییاتی از سفر مریم قالیباف، دختر محمدباقر قالیباف، به همراه همسر، مادر و برادر او به ترکیه را منتشر کرده بود که به ماجرای سیسمونی گیت معروف شد.

در آن زمان تصاویری از همسر، دختر و داماد محمدباقر قالیباف در فرودگاه بین‌المللی تهران منتشر شد که آن‌ها را در حال حمل مقادیر زیادی خرید شامل وسایل نوزاد نشان می‌داد.

در ماجرای سیسمونی گیت تصاویری از همسر، دختر و داماد محمدباقر قالیباف منتشر شد که آن‌ها را در حال حمل مقادیر زیادی خرید شامل وسایل نوزاد نشان می‌داد
در ماجرای سیسمونی گیت تصاویری از همسر، دختر و داماد محمدباقر قالیباف منتشر شد که آن‌ها را در حال حمل مقادیر زیادی خرید شامل وسایل نوزاد نشان می‌دادعکس: Eghtesadonline.ir

معرفی وحید اشتری به زندان در شرایطی خبرساز شده است که مریم قالیباف، دختر محمدباقر قالیباف روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد در یک برنامه تلویزیونی جمهوری اسلامی پرونده سیسمونی گیت را “دروغ یک جریان” برای تخریب پدر خود عنوان کرد.

وحید اشتری همچنین یک روز پس از این مصاحبه در روز چهارشنبه با انتشار تصاویری در شبکه‌های اجتماعی جزییات بیشتری درباره میزان بار ثبت شده در پرواز خانواده قالیباف در بازگشت از سفر ترکیه را منتشر کرده بود.

اختلافات درونی و افشاگری‌‌ علیه پرونده‌‌های فساد در طیف‌های مختلف حکومتی پیش از این نیز بارها خبرساز شده بود. برخی از طیف‌های موسوم به اصول‌گرا وحید اشتری را متهم می‌کنند که با استفاده از رانت‌ حکومتی کافه‌ای را در خیابان اندرزگو، یکی از گران‌قیمت‌ترین مناطق تهران راه‌اندازی کرده است.

اشتری پیش از این در قالب رشته توییتی در خصوص قتل نیکا شاکرمی معترض ۱۶ ساله که در جریان خیزش سراسری ۱۴۰۱ کشته شد، مرگ او را “خودکشی” خوانده بود.

او همچنین پس از انتشار گزارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی در روز دوشنبه ٢٩ آوریل (١٠ اردیبهشت) که با استناد بە یک گزارش “بسیار محرمانه” از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بر مبنای جلسه استماع پرونده نیکا شاکرمی از “تعرض جنسی” و قتل او خبر داده بود، گزارش بی‌بی‌سی جهانی را “جعلی” خواند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.