محمدرضا نقدی، فرمانده بسیج: بعضی اشتباه‌های ظریف قابل تحمل نیست

چهارشنبه, 1ام بهمن, 1393
اندازه قلم متن

محمدرضا نقدی، فرمانده بسیج، با انتقاد از سفر اخیر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه به پاریس و قدم زدن او همراه با همتای آمریکایی‌اش در ژنو، گفته بعضی “اشتباهات دیگر قابل تحمل نیست.”

محمدرضا نقدی در مصاحبه با وبسایت محافظه‌کار دانا از سفر وزیر خارجه ایران به فرانسه، در روزهایی که دولت فرانسه از انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام دفاع کرده، انتقاد کرده است.

فرمانده بسیج گفته است: “بنده تا حالا سعی کرده‌ام در خصوص وزارت امور خارجه اظهار نظر نکنم تا موضع ایشان در مذاکرات را تضعیف نکرده باشم ولی بعضی اشتباهات، دیگر قابل تحمل نیست و به صراحت می‌گویم که آقای ظریف از چشم و نظرم افتاد.”

از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی و گشایش نسبی در روابط دیپلماتیک ایران، محمدجواد ظریف یکی از مقام‌های دولت بوده که در کانون انتقادهای بخش‌هایی از محافظه‌کاران قرار داشته است.

محمدرضا نقدی آقای ظریف را به “ناشی‌گری” و “تکرار خطاها” متهم کرده و از او خواسته که از مردم ایران عذرخواهی کند. پیشتر حسین شریعتمداری نیز در یادداشتی در روزنامه کیهان سفر آقای ظریف به پاریس را محکوم کرده بود.

در عین حال محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، موضع وزیر خارجه ایران را در مذاکرات “قاطعانه” دانسته و گفته است: “چه ایرادی داشته که ظریف با کری در ژنو قدم زده‌اند، ایراد شما به این است که چرا بعد از قدم زدن، سوار ماشین نشده‌اند؟”

‘توهین’

محمدرضا نقدی در مخالفت با سفر آقای ظریف به پاریس گفته است که “قدم زدن ظریف با وزیر خارجه آمریکا زیر پا گذاشتن خون شهدا بود” و افزوده: “کار خیلی زشت‌تر و غیر قابل بخشش‌تر، سفر به پاریس در همان روزی است که نخست وزیر فرانسه کاریکاتور توهین آمیز به پیامبر اسلام را جلوی دوربین‌ها در دست گرفته و نمایش می‌دهد.”

آقای ظریف امروز به خبرنگار مهر گفته است که آزادی بیان به معنی آزادی توهین نیست و “هیچ فرد معتدل و معتقد به آزادی اندیشه و بیان از این مفاهیم برای توهین به مقدسات دیگران سوء استفاده نمی‌کند.”

محمدجواد ظریف هفته گذشته و در آستانه دور دیگری از مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ به سوئیس و فرانسه سفر کرد و دیدارهایی با وزرای خارجه آمریکا، آلمان و فرانسه داشت.

آقای ظریف در جریان مذاکره با جان کری، وزیر خارجه آمریکا، دقایقی را همراه با او در خیابان قدم زد که عکس‌هایی هم از پیاده‌روی این دو منتشر شد.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.