سیزده پرسش از علی خامنه ای در مورد “اقتصاد مقاومتی”

سه شنبه, 3ام فروردین, 1395
اندازه قلم متن

eghtesad-moghavemati

جناب آقای سید علی خامنه ای،

• جنابعالی چندین سال است، موضوع “اقتصاد مقاومتی” را در هر مناسبتی تکرار می کنید و ظاهرا در دولت کسی به حرف شما گوش نمی دهد. برای چه این همه اصرار می کنید؟ چرا پس از سی و هفت سال که از انقلاب می گذرد به یاد “اقتصاد مقاومتی” افتاده اید؟ آیا قبلا بخصوص در دوران جنگ به آن احتیاج نبوده است؟

• تفاوت “اقتصاد مقاومتی” با “اقتصاد ریاضتی” چیست؟ فکر نمی کنید با این کار مردم، معلمان، کارگران .. را به “ریاضت” وا میدارید و شکاف طبقاتی را بیشتر خواهید کرد؟

• وضعیت عدالت اجتماعی در اقتصاد مقاومتی چگونه خواهد بود؟ آیا در “اقتصاد مقاومتی” مشابه الان حقوق یک معلم یک میلیون تومان و حقوق یک کارگر ۸۱۲ هزار تومان خواهد بود و خط فقر سه و نیم میلیون تومان خواهد بود؟

• در یکی از صحبت هایتان “اقتصاد مقاومتی” را با “هدفمندی یارانه ها” مرتبط دانستید. در موقع هدفمندی یارانه ها قیمت برخی از اقلام مانند نان ده برابر، گازوئیل بیست برابر و بنزین ۹ برابر شد، فکر می کنید اگر اقتصاد مقاومتی اجرا شود، قیمت نان و اقلام ضروری مردم چند برابر می شود؟

• آیا بهتر نبود موضوع را قبل از اعلام و اصرار برای اجرای آن، به یک سری اقتصادان ارجاع می دادید تا موضوع را کارشناسی می کردند؟ جنابعالی مگر اقتصاد دانید که این تز اقتصادی را ترویج می کنید؟

• بنظر می رسد طرح اقتصاد مقاومتی نیز مانند طرح “بنگاههای زود بازده”، “هدفمندی یارانه ها” و “مسکن مهر” که همگی مورد حمایت شدید جنابعالی بوده اند، منجر به شکست خواهد شد. آیا بهتر نبود، قبل از اعلام این طرح با اقتصاد دانان مشورت می کردید؟

• همانطور که میدانید فساد مانند خوره به جان سیستم اقتصادی در ایران افتاده است، آیا در سیستم “اقتصادی مقاومتی” به همینگونه فساد وجود خواهد داشت؟

• بر طبق آمار های رسمی در ایران سالیانه ۲۵ میلیارد دلار قاچاق وجود دارد که عمدتا از مجراهای رسمی و اسکله های غیر قانونی صورت می پذیرد، آیا با این وضعیت می توان “اقتصاد مقاومتی” را پیاده کرد؟

• وضعیت تعامل با دنیا در اقتصاد مقاومتی چگونه است؟ در اقتصاد مقاومتی شعار جنابعالی بیشتر “تحریم برای ما نعمت است!” مانند “جنگ برای ما نعمت است” می باشد و یا “گفتگوی تمدن ها”؟ آیا این اقتصاد بیشتر متمایل به شرایط تحریم است و یا رفع تحریم ها؟

• در اقتصاد مقاومتی نظر جنابعالی با کدامیک از دولت مردان زیر نزدیک تر است؟ احمدی نژاد، خاتمی، رفسنجانی یا روحانی؟

• آیا صحیح تر نبود قبل از ابلاغ عملی “اقتصاد مقاومتی”، دستور به بررسی تئوری این اقتصاد می دادید؟

• در اقتصاد فعلی ایران ۴۰ درصد بنگاهها نظیر آستان قدس و شبه دولتی ها از پرداخت مالیات معاف هستند، آیا در “اقتصاد مقاومتی” این موضوع ادامه خواهد یافت؟

• درآمد نفت در اقتصاد مقاومتی چه نقشی خواهد داشت؟

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

۳ نظر

  1. دولت ایران با توجه به دخل و خرجی که داره عملا تبدیل به صندوق پرداخت حقوق و یارانه شده و دیگه انتظار کار عمرانی و … نباید داشت!!! جمعیت بیکار الان ۸ میلیون است و هر سال بیش از یک میلیون به اون اضافه میشه البته آمار غیر رسمی رو بیخیال!!! بنظر من اگر روند فعلی ده سال دیگه ادامه پیدا کنه ایران عملا کشوری تجزیه شده خواهد بود و دیگه چیزی برای تو سر و کله هم زدن نخواهیم داشت!!!

  2. والا تا اونجائی که سواد ناقص ما قد میده رکن اقتصاد یعنی اشتغال و تولید داخلی، صدور به خارج وجذب سرمایه خارجی، تحصیل ارز و تراز بازرگانی مثبت. حالا وقتی تحریم هستی چطوری جنس صادر میکنی؟ با کدوم سوئیفت پولشو وارد میکنی؟ همه اصولگراهای دو آتیشه هی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد مقاومتی میکنن ولی یک شیر پاک خورده ای پیدا نمیشه بگه این اقتصاد مقاومتی چیه و چطوری باید اجرا بشه؟ چرا چون خودشون هم نمیدونن چی میگن فقط فرمایش میکنن که فرمایش کرده باشن و اعلام وجود. تو بگو شما با بابک زنجانی هم نتونستید نفت بفروشید و پولشو نقد کنید، اقتصاد مقاومتی تون به چند منه. از اول انقلاب هی خود کفائی، خود کفائی میکنید پس تو این ۳۷ سال چه شکری خوردید؟

  3. دوست عزیز ایشون طبق روال هر سال یه ز… ببخشید حرفی زده، شما زیاد جدی نگیر