درگیری در استانبول در پی حمله مذهبی‌ها به مغازه فروش سی‌دی‌های موسیقی به بهانه “شکستن حرمت رمضان”

یکشنبه, 30ام خرداد, 1395
اندازه قلم متن

حمله با انگیزه‌های مذهبی به یک مغازه فروش سی‌دی در استانبول با تظاهرات ۵۰۰ معترض روبرو شد. از سوی دیگر اردوغان اعلام کرده که پروژه تخریب پارک گزی و ساخت بنای عثمانی را با تمام قدرت به پیش خواهد برد.

بعد از حمله مذهبی‌های تندرو در استانبول به یک مغازه فروش سی‌دی‌های موسیقی به بهانه “شکستن حرمت رمضان”، روز شنبه ۱۸ ژوئن (۲۹ خرداد) حدود ۵۰۰ نفر در اعتراض به سیاست‌های دولت ترکیه دست به تظاهرات زدند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، تظاهرکنندگان با شعار “همه با هم علیه فاشیسم” در محله جهانگیر به خیابان آمدند. آنها رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را با القابی مانند “دزد” و “قاتل” خطاب می‌کردند. پلیس ترکیه با گاز اشک‌آور و ماشین ‌آب‌پاش به تظاهرکنندگان حمله کرده است.

یک روز قبل از این تظاهرات در جمعه شب، حدود ۲۰ اسلام‌گرای افراطی به یک مغازه فروش سی‌دی در محله طوفان استانبول حمله کردند. این مغازه آخرین سی‌دی یک گروه موسیقی به نام “رادیوهِد” را پخش می‌کرد و طرفداران این گروه در این مغازه جمع شده و به این سی‌دی گوش می‌دادند.

حمله‌کنندگان گفته‌اند که این افراد در ماه رمضان الکل می‌نوشیده‌اند. به گزارش خبرگزاری دوغان ترکیه دو نفر در این حمله زخمی شدند.

فیلمی ویدیویی از این حمله در اینترنت پخش شده که نشان می‌دهد مردان حمله‌کننده با داد و فریاد وارد این مغازه شده و تمامی اسباب و وسایل داخل مغازه را به خیابان می‌ریزند.

محله طوفان که این مغازه فروش سی‌دی در آن واقع شده در بخش اروپایی استانبول و کنار تنگه بوسفور قرار دارد. پیشتر نیز چندین گالری هنری در این منطقه مورد حمله اسلام‌گرایان قرار گرفته بود.

گروه موسیقی “رادیوهد” که هنگام پخش آخرین سی‌دی‌اش این حمله اتفاق افتاده در سایت رسمی‌اش از این موضوع ابراز تاسف کرده و نوشته که از صمیم قلب همراه هوادارانش و کسانی است که مورد حمله واقع شده‌اند.

این گروه موسیقی همچنین ابراز امیدواری کرده که زمانی ترکیه بتواند به اینگونه حرکات خشونت‌بار و رفتار غیر قابل انعطاف مثل “چیزی در گذشته‌های دور” نگاه کند.

یک بار دیگر جنجال پارک گزی

تظاهرات روز شنبه در استانبول یادآور درگیری‌ها و اعتراضات خونین سه سال پیش در این شهر بود. آن زمان دولت ترکیه اعلام کرد که قصد دارد پارک گزی واقع در میدان تقسیم را تخریب و به جای آن قصری بزرگ بسازد که یادآور دوران عثمانی باشد.

حالا با گذشت سه سال از آن زمان، بار دیگر رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرده که بنا دارد پروژه پارک گزی را علیرغم اعتراضات صورت گرفته از سر بگیرد.
اردوغان در یک سخنرانی عمومی در روز شنبه در شهر استانبول گفت: «ما در آنجا (پارک گزی) یک بنای تاریخی خواهیم ساخت.» او گفته “با شجاعت” تمام هم و غمش را برای این پروژه خواهد گذاشت.

بر اساس این پروژه، در محل پارک گزی یک بنای تاریخی به سبک عثمانی و نیز یک مرکز خرید بزرگ ساخته خواهد شد.

اعتراضات سه سال پیش در پارک گزی که منجر به کشته شدن هشت نفر شد، این پارک را تبدیل به سمبلی برای اعتراضات مدنی در ترکیه کرده است.
این پروژه پس از اعتراضات مردمی متوقف شد و دادگاه عالی ترکیه دستور توقف آن را رسما صادر کرد. اما در ماه ژوئیه سال گذشته دیوان عالی اداری ترکیه تمامی احکامی را که به موجب آن این پروژه متوقف شده بود لغو کرد. همچنین برگزاری هرگونه تظاهرات و تجمع در میدان تقسیم ممنوع اعلام شد.

رژه بزرگ همجنس‌گرایان در استانبول نیز که قرار است در پایان ماه جاری برگزار ‌شود به دلیل “مسایل امنیتی” از سوی مقامات حکومتی ممنوع اعلام شده است. اسلام‌گرایان افراطی تهدید کرده‌اند که جلوی این رژه را خواهند گرفت. سال گذشته این راهپیمایی از سوی پلیس لغو شد اما تا پیش از آن بدون هیچ مشکلی برگزار می‌شد.
از: دویچه وله
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.