کرایه تاکسی هم رسما گران شد

یکشنبه, ۲۴ام اردیبهشت, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

سرانجام شورای شهر با توجه به نرخ اعلام شده از سوی بانک مرکزی ،افزایش نرخ کرایه‌های تاکسی در سال جاری را از 8 تا 21.6 درصد به تصویب رساند که میانگین این افزایش 14 درصد است .اگرچه که بسیاری از رانندگان تاکسی پیش از این تصویب دست به کار شده بودند و قیمت ها را افزایش داده بودند.
زهرا تالانی:اگرچه که در ابتدای سال 91 هم محمد احمدی‌بافنده ،مدیر عامل سازمان تاکسیرانی در گفت و گو با خبرآنلاین افزایش 15 درصدی نرخ کرایه تاکسی ها را پیش بینی کرده بود.
و سرانجام امروز پس از گذشت بیش از دو ماه از ارائه لایحه افزایش نرخ کرایه تاکسی‌های شهر تهران، سرانجام نرخ قطعی افزایش نرخ کرایه تاکسی ها اعلام شد.
پیش از این مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در جلسه شورای شهر اعلام کرده بود تا زمانی که قیمت بنزین مشخص نشود نمی‌توان قیمت تاکسی را نهایی کرد.چون ما هنوز نمی‌دانیم که آیا در سال جدید قیمت بنزین افزایش پیدا می‌کند یا خیر؟ و اگر قیمت‌ها افزایش پیدا کند به چه میزان است.
البته جعفر تشکری هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به ایسنا گفته بود که برابر اعلام بانک مرکزی نرخ تورم در ابتدای سال جاری 21 درصد بوده است؛ این میزان تورم در شرایطی است که هنوز نرخ سوخت بابت اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها تغییر نکرده است.
به گفته وی ، شورای شهر بر مشکلات رانندگان کاملا واقف است و بنابراین نرخ جدید کرایه‌های حمل و نقل عمومی در سال 91 تا پایان اردیبهشت‌ ماه تعیین شود.

داستان کرایه تاکسی چه بود؟
اواخر سال 90 بود که معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران “نرخ کرایه تاکسی‌ها در سال 1391” را به شورای اسلامی شهر تهران برای تصویب ارسال کرد اما این لایحه بدلیل فرصت کوتاه اعضای شورای شهر مورد بررسی قرار نگرفت و تا شروع سال جدید بلاتکلیف ماند.
این مسئله موجب شد که برخی از تاکسیرانان در شروع سال جدید خودشان دست به کار شوند و کرایه‌هایشان را افزایش دهند اما از آنجا که این نرخ‌ها غیرمنطقی و البته غیرقانونی بود موجب اعتراض مسافران شد. اعتراضی که سرانجام اعضای شورای شهر تهران را واداشت تا با سرعت بیشتری لایحه ارسالی شهرداری تهران درباره نرخ‌های جدید کرایه تاکسی را بررسی کنند.
البته در این میان سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیهای شهر تهران نیز بیکار ننشست و ضمن حمایت از حقوق تاکسیرانان و درخواست از شورای شهر برای تصویب هرچه سریعتر نرخ‌ها با افراد متخلفی که کرایه غیرقانونی از مسافران دریافت می‌کردند، برخورد کرد و در گفتگو با رسانه‌ها از مردم خواست که تاکسیرانان متخلف را به سامانه 1888 شهرداری تهران معرفی کنند.
مدیرعامل شرکت تاکسیرانی در بیست و سوم فروردین ماه 91 گفته بود:‌ رانندگان تاکسی هم مانند دیگر اقشار جامعه باید هزینه‌های خود را تامین کنند اما این دلیلی برای افزایش خودسرانه کرایه تاکسی نمی‌شود بنابراین درصورت مشاهده هرگونه تخلف با رانندگان تاکسی متخلف برخورد خواهد شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.