علی لاریجانی: افزایش یارانه ها امکانپذیر نیست

دوشنبه, 11ام اردیبهشت, 1396
اندازه قلم متن

علی لاریجانی گفت: “در حال حاضر ۹۰ درصد از بودجه کل کشور با وجود درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز و مالیات صرف هزینه های جاری می شود و ۱۰ درصد برای کارهای عمرانی باقی می ماند”

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، افزایش دو یا سه برابری یارانه‌ها را غیرممکن دانست.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آقای لاریجانی امروز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت در جمع عده‌ای از فرهنگیان در شهر قم گفت: “سالانه یک میلیون و پانصد هزار میلیارد ریال یارانه در ایران داده می شود که با توجه به درآمدها و هزینه‌های دولت، افزایش آن امکان پذیر نیست چرا که دولت پولی برای پرداخت آن ندارد. “

ابراهیم رئیسی، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران، اخیر گفته بود در صورت پیروزی در این انتخابات یارانه سه دهک پایین جامعه را تا سه برابر افزایش خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس ایران، علی لاریجانی با اشاره به “مسائلی که این روزها گفته می شود” گفت: “باید در نظر داشت منابع مالی کشور لایتناهی نیست و حتی برای تامین منابع مالی بودجه سال ۹۶ بسیار تلاش شد.”

آقای لاریجانی افزود: “در حال حاضر ۹۰ درصد از بودجه کل کشور با وجود درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز و مالیات صرف هزینه های جاری می شود و ۱۰ درصد برای کارهای عمرانی باقی می ماند که در این زمینه بخشی از منابع با فروش اوراق مشارکت تامین شد.”

ایرنا گزارش داده که رئیس مجلس، همچنین با اشاره به وجود “۵ میلیون و ۵۰۰ هزار میلیارد ریال پروژه نیمه تمام و کلنگ زنی شده در کشور” توصیه کرده که “تنها بعد از فراهم شدن پول و اعتبار لازم برای ساخت و اتمام پروژه کلنگ زنی صورت گیرد”.

وی افزوده است: “۲۰۰ میلیارد دلار پول برای ساخت آپارتمان هایی در کشور هزینه شده که خالی از سکنه هستند و منابع کشور جایی هزینه شده که کارکرد ندارد.”

اشاره علی لاریجانی، به “طرح مسکن مهر” است که در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و با هدف ساختن خانه های ارزان قیمت در مناطق مختلف ایران اجرا شد.

منتقدان این طرح می گویند بسیاری از خانه ها در مناطقی ساخته شده که فاقد زیرساخت های شهری یا دور از مراکز کسب و کار هستند و در نتیجه، خریداری برای آنها وجود ندارد.

به نظر می رسد که اظهارات امروز رئیس مجلس، نوعی واکنش به وعده هایی است که در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، از سوی برخی کاندیداها با موضع شروع پروژه های بسیار بزرگ در سرتاسر کشور مطرح می شود.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.