تیلرسون درباره سفر ترامپ به منطقه: برای ایجاد اتحاد علیه ایران است

دوشنبه, 25ام اردیبهشت, 1396
اندازه قلم متن

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرده که ایران «از تروریسم حمایت می‌کند».

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید که متحد شدن علیه سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران از اهداف سفر پیش روی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه است.

آقای تیلرسون در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی که یکشنبه ۲۴ اردیبهشت پخش شد، گفت: «فکر می‌کنم یک دیدگاه و اجماع گسترده در همه منطقه، در کشورهای عربی، در اسرائیل و در دیگران درباره فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه وجود دارد».

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد: «این مسئله لزوم ایستادگی متحد در برابر ایران و نه هر مذهب مشخصی – به عنوان یک موضوع فرعی – را ضروری می‌کند».

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قرار است در نخستین سفر خارجی خود به اسرائیل، عربستان سعودی و واتیکان سفر کند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که آقای ترامپ با سفر به این سه کشور به عنوان مرکز سه دین یهود، اسلام و مسیحیت، پیام صلح و دوستی میان این ادیان بزرگ و لزوم اتحاد پیروان آنها در برابر تروریسم و افراط‌گرایی را منتقل می‌کند.

آقای تیلرسون در عین حال تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه حمایت می‌کند و اقدامات بی‌ثبات‌کننده انجام می‌دهد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پیشتر با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی نیز درباره ایران گفت‌وگو کرده بود.

پیش از سفر آقای ترامپ به منطقه نیز گزارش شد که عربستان سعودی و امارات متحده عربی به دنبال خرید ده‌ها میلیارد دلار تسلیحات از آمریکا هستند.

رئیس جمهور آمریکا و اعضای ارشد دولت او، همواره جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از تروریسم و بی‌ثبات کردن خاورمیانه متهم کرده‌اند.

به جز دونالد ترامپ و رکس تیلرسون؛ مایک پنس، معاون ریاست جمهوری و جیمز متیس، وزیر دفاع نیز همواره بر این نقش جمهوری اسلامی در این ارتباط تاکید کرده‌اند.

این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی با رد این ادعا، متقابلاً ایالات متحده آمریکا را به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند.

مقام‌های دولت آمریکا می‌گویند که واشینگتن در حال بازنگری در سیاست‌های پیشین در قبال ایران است.

دونالد ترامپ پس از پایان سفر خاورمیانه‌ای خود به منظور شرکت در نشست پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به مقر این سازمان در بروکسل، پایتخت بلژیک خواهد رفت و سپس عازم ایتالیا خواهد شد تا در کنفرانس سران هفت کشور صنعتی بزرگ جهان شرکت کند.
از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.