انتقاد اصلاح‌طلبان از ترکیب احتمالی کابینه روحانی

جمعه, 13ام مرداد, 1396
اندازه قلم متن

برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب در روزهای اخیر از ترکیب احتمالی کابینه بعدی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران انتقاد کرده‌اند.

رسول منتجب‌نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی، در مصاحبه با ایلنا درباره پیامدهای عدم حضور چهره‌های اصلاح‌طلب در کابینه هشدار داده است.

آقای منتجب‌نیا گفته است: “ما نباید سهم‌خواهی کنیم. در عین حال روحانی موظف است، به اصلاح‌طلبان توجه ویژه داشته باشد. چرا که اگر حمایت اصلاحات نبود، روحانی را خُرد می‌کردند، این اصلاحات بود که او را در سال‌های ۹۲ و ۹۶ رییس‌جمهور کرد. پیش از اینکه ما سهمی بخواهیم، خود رییس‌جمهوری باید به سراغ ما بیاید.”

منتقدان بر اساس شنیده‌ها می‌گویند قرار نیست در کابینه بعدی حسن روحانی زنی به عنوان وزیر پیشنهاد شود. آنها همچنین منتقد ترکیب کابینه و سهم به گفته آنان پایین اصلاح‌طلبان هستند.

احتمال ادامه کار عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور نیز یکی از انتقادهایی است که درباره کابینه مطرح شده است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مجلس و از فراکسیون “مستقلین” پیش از این خطاب به آقای رحمانی فضلی گفته اگر او به عنوان وزیر کشور معرفی شد بهتر است خودش انصراف دهد چرا که مجلس به او “بابت قصور و عدم امضای حکم خانم مینو خالقی و ناتوانی در اخذ حدود پنج میلیون رای آقای دکتر روحانی و انتصاب فرمانداران و استانداران ضعیف” رای اعتماد نخواهد داد.

فاطمه سعیدی، از فراکسیون امید مجلس، ضمن انتقاد از احتمال عدم معرفی وزیر زن از طرف آقای روحانی، گفته است: “امروز می‌شنویم کسانی در آستانه حضور در دولت هستند که خود و نزدیکانشان مسیر مقابل خواست ملت را طی می‌کردند.”

قاسم میرزایی، دیگر نماینده فراکسیون امید هم گفته بنا به اطلاعاتی که کسب کرده “تعداد اصلاح‌طلبان در کابینه کاهش پیدا می‌کند و مهم‌تر از آن، از ظرفیت‌های فراوان زنان نیز استفاده مطلوبی در کابینه صورت نگرفته است.”

حسن روحانی روز شنبه ۱۴ مرداد در مجلس ایران سوگند خواهد خورد. گفته شده که آقای روحانی پس از ادای سوگند فهرست وزرای پیشنهادی خود را برای رای اعتماد به مجلس می‌دهد.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.