زنان سوری در ورزشگاه آزادی؛ زنان ایرانی پشت در

سه شنبه, 14ام شهریور, 1396
اندازه قلم متن


حواشی بازی فوتبال ایران و سوریه بر متن می‌چربید: زنان ایرانی در حالی پشت استادیوم آزادی تجمع کرده بودند که هواداران تیم سوریه به طور خانوادگی در ورزشگاه حضور داشتند. زنان سوری با پرچم حزب‌الله مسابقه را تماشا کردند.

تیم‌های ملی ایران و سوریه در حالی به مصاف هم رفتند که بحث حضور تماشاچیان زن، کانون این مسابقه شده بود.
آن دسته از زنانی که در روز اول از طریق اینترنت بلیت خریده بودند، در اعتراض به ممنوعیت حضور در ورزشگاه آزادی، پشت درهای این مجموعه تجمع کرد‌ند. وزارت ورزش اما به شش عضو کمیته ورزش کمیسیون فرهنگی بلیت داده بود تا در استادیوم حضور یابند.

طیبه سیاوشی، فاطمه ذوالقدر و پروانه سلحشوری اعضای زن این کمیته هستند. طیبه سیاوشی در پیامی تصویری گفت به استادیوم می‌رود اما از عدم حضور زنان در ورزشگاه گله‌ کرد.

رئیس کمیته زن، ورزش، جوانان و خانواده کمیسیون فرهنگی اعلام کرد که درخواست تماشای مسابقه را او به وزارت ورزش داده است.

پروانه سلحشوری عضو دیگر این کمیته اما در اعتراض به این که چنین حقی از سایر زنان سلب شده، به ورزشگاه نرفت. رئیس فراکسیون زنان مجلس به ایسنا گفت: من همانگونه که در زمان بازی‌های والیبال هم حضور گزینشی در ورزشگاه را نپذیرفتم، اعلام کردم که مخالف این نحوه برخورد با حضور زنان در ورزشگاه هستم و امروز هم به استادیوم آزادی نخواهم رفت.”

پروانه سلحشوری افزود: «تا زمانی که دختران این کشور برای دیدن یک بازی مجبورند با پوشش پسرانه و هزار مشکل خود را به ورزشگاه‌ها برسانند، من به عنوان نماینده این مردم دوست ندارم با یک مجوز خاص در ورزشگاه حاضر شوم و شخصا این نوع برخورد وزارت ورزش با موضوع حضور زنان در ورزشگاه ها را نمی پسندم.»

طیبه سیاوشی اما گفت که برای ابراز مطالبه حضور زنان و خانواده‌ها در ورزشگاه، به استادیوم آزادی می‌رود.

در جریان فروش اینترنتی بلیت مسابقه ایران و سوریه، شماری از دختران و زنان توانسته بودند بلیت‌ بخرند اما وزارت ورزش این روند را ناشی از اشتباه دانست و تاکید کرد که هیچ تغییری در سیاست ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها داده نشده است.

روابط عمومی شرکت برهان مبین که فروش بلیت‌های مسابقه‌پیش رو بر عهده دارد، فروش بلیت به “هشت نفر از بانوان” را خطایی اعلام کرد که به علت “عدم دسترسی به سایت سازمان ثبت احوال” انجام گرفته است: «فروش بلیط این بازی مانند دیگر بازی‌های فوتبال به علت نداشتن جایگاه اختصاصی جهت استقرار بانوان در ورزشگاه ممنوع بوده و مبلغ بلیت‌های خریداری شده به افراد توسط این شرکت مسترد خواهد شد.»

زنان و دختران علاقمند به فوتبال و آنها که به ممنوعیت حضور در ورزشگاه آزادی معترضند، پشت در استادیوم ماندند و این در حالی بود که صدها سوری شامل زنان و کودکان در استادیوم آزادی حضور یافتند. وبسایت فرارو نوشت این حضور به دعوت سفارت سوریه در تهران بوده که از شهروندان زن این کشور خواسته بود با ارائه پاسپورت خود به آزادی بیایند و تیم‌شان را تشویق کنند.

وبسایت الف به نقل از خبرگزاری دانشجو نوشت یکی از اقدامات حمایتی از تیم ملی سوریه، تخفیف ۵۰ درصدی در قیمت بلیت هواپیما از سوریه به ایران بود: «بر این اساس، هواپیمایی سوریه اعلام کرده است که تعداد افرادی که برای تماشای بازی ایران و سوریه راهی تهران خواهند شد، بیش از ۲ هزار و ۹۵۰ نفر خواهد بود که این تعداد، آمار قابل توجهی است.»
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.