شماری از سناتورهای آمریکا خواهان نظارت دقیق‌تر بر تأسیسات ایران شدند

شنبه, 6ام آبان, 1396
اندازه قلم متن

۱۳ سناتور آمریکایی در نامه‌ای به نیکی هیلی تقاضا کرده‌اند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازرسی‌های بیشتری در تأسیسات تسلیحاتی ایران انجام دهد. این نامه در آستانه سفر مدیرکل این آژانس به ایران منتشر می‌شود.

شامگاه جمعه (۲۷ اکتبر) متن نامه ۱۳ سناتور جمهوریخواه منتشر شد که در آن از نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد خواسته‌اند که مراقبت بیشتر و دقیق‌تری در فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعمال شود.

امضاکنندگان نامه نگرانی خود را از وضعیت کنونی بازرسی‌ها و عدم‌ احراز “راستی‌آزمایی عملکرد ایران” از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز کرده‌اند.

آنها گفته‌اند که طبق توافق ایران با قدرت‌های بزرگ که به تأیید باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا نیز رسید، ایران باید در “هر مکان و زمانی که لازم باشد” امکان بازرسی از تأسیسات نظامی خود را فراهم کند.

سناتورها می‌گویند به نظر می‌رسد که چنین اصلی رعایت نمی‌شود و مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند که اجازه بازرسی از تأسیسات نظامی را نمی‌دهند. به گفته آنها در چنین شرایطی “امکان راستی‌آزمایی” عملکرد ایران در چارچوب توافق هسته‌ای (برجام) از بین می‌رود.

حمایت از استراتژی تازه ترامپ

نامه سناتورهای آمریکایی در راستای ابراز ناخرسندی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای ۶ قدرت جهانی (کشورهای گروه ۵ به اضافه یک) با ایران ارزیابی می‌شود.

دو هفته پیش دونالد ترامپ اعلام کرد که قصد دارد در برخورد با ایران راهبرد سخت‌گیرانه‌تری در پیش گیرد.

رئیس جمهور آمریکا در نطقی ویژه تصریح کرد که نمی‌تواند پای‌بندی کامل ایران به توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ (برجام) را تأیید کند. توافق یادشده در ژوئیه ۲۰۱۵ صورت گرفت.

رئیس جمهور آمریکا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست که نظارت دقیق‌تری بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعمال کند.

نامه سناتورهای آمریکایی روز پنجشنبه گذشته و در آستانه سفر یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، تهیه شده است.

آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نهاد نظارتی سازمان ملل بر سلاح هسته‌ای، بارها گفته است که ایران به خوبی با آژانس همکاری دارد و تاکنون به تمام تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای (برجام) عمل کرده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.