خبرهای ضد و نقیض فیلترینگ تلگرام؛ “بازی با روان مردم”

یکشنبه, 12ام فروردین, 1397
اندازه قلم متن

در پی انتشار خبر فیلترینگ تلگرام توسط رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، موجی از اعتراضات و موضع‌گیری‌های مخالف از جانب کاربران و نمایندگان مجلس به‌راه افتاده است.

محمود صادقی، نماینده تهران در واکنش به انتشار خبر تاکنون غیرموثق فیلترینگ تلگرام در پایان ماه فروردین در پیامی توئیتری نوشت: «طبق اطلاعات حاصل از تماس با مسئولان ذی‌ربط، تا کنون نه شورای‌عالی فضای مجازی نه هیچ مرجع دیگری مصوبه ای درباره فیلترینگ تلگرام نداشته است.»

روز شنبه (۱۱ فروردین / ۳۱ مارس) علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که تصمیم فیلترینگ تلگرامدر “بالاترین سطح” حاکمیت ایران گرفته شده و این پیام‌رسان تا پایان فروردین جای خود را به یک “سامانه مشابه ملی” خواهد داد.

پیش‌تر نیز حمیده زرآبادی، نماینده قزوین در مجلس و محمدرضا نجفی، نماینده تهران در مجلس از فیلترینگ تلگرام در سال ۹۷ خبر داده بودند.

محمود صادقی معتقد است که راه مبارزه با پیام‌رسان‌های خارجی فیلترینگ نیست. او در صفحه توئیتر خود توصیه کرد: «به جای سیاست سلبی، از سیاست ایجابی استفاده کنیم؛ اگر اپ ملی مناسب با امنیت، اعتماد، جاذبه و مزیت رقابتی باشد، خودبه‌خود کاربران از آن استفاده خواهند کرد. فراموش نمی‌کنیم یک روز خود اینترنت فیلتر بود.»

علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم تاکید کرده است که پخش اخبار ضد و نقیض از مراجع غیرمسئول و سکوت مراجع مسئول “بازی کردن با روان مردم” است.

او هشدار داد: «نباید تحلیل‌های داخلی برخی جلسات را به عنوان تصمیم مراجع مسئول به جامعه منعکس کرد و موجب بهم‌ریختگی ساختار روانی جامعه شد.»

امنیت پایدار با نقض حقوق بشر؟

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضایی مجلس نیز در رابطه با بسته‌شدن تلگرام گفته است: «نمی‌شود با نقض حقوق بشر امنیت پایدار برای کشور ایجاد کرد.»

او تاکید کرده است: «حق ارتباطات برای مردم یک ضرورت زندگی امروزی است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز با عنوان آزادی بیان و اعتقادات و ارتباطات فرامرزی بین مردم به عنوان یک حق مسلم بشر به رسمیت شناخته شده است.»

به اعتقاد جهان‌آبادی ایجاد امنیت پایدار زمانی امکان‌پذیر است که “مردم احساس آزادی، امنیت روانی و برخورداری از حقوق اولیه‌شان را داشته باشند”.

ناآرامی‌های دی‌ماه باعث شد که شمار زیادی از نمایندگان مجلس ایران خواستار حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی شوند

کسب و کارهای مبتنی بر تلگرام

رییس کمیته ارتباطات مجلس نیز در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرده است: «با توجه به توسعه روزافزون فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و اقبال عمومی به آن‌ها نمی‌توان جامعه را از آن‌ها محروم کرد».

رمضانعلی سبحانی‌فر اطمینان داده که از طریق اعتمادسازی نسبت به اپلیکیشن‌های داخلی، «مردم به اراده خود از تلگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی به اپلیکیشن‌های داخلی اقبال پیدا کنند.»

او در این رابطه به کسب و کارهای مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی نیز اشاره کرده و هشدار داده است که فیلترینگ این شبکه‌ها “تبعات اقتصادی و اجتماعی نامناسبی دارد”.

بر ا ساس گزارش روزنامه “شهروند” که ۱۹ اسفند (۱۰ مارس) منتشر شد، در ایران ۱۰ تا ۱۵ هزار “کسب و کار تلگرامی” وجود دارد. در این گزارش به نقل از افشین کلاهی، عضو کمیسیون کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق ایران آمده است که حدود ۱۸۰ هزار خانواده ایرانی می‌توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم از فرصت‌های شغلی ایجاد شده از طریق این کانال‌های تلگرامی بهره گیرند.

رصد ‌تلگرام

در مرکز ملی فضای مجازی ایران بخشی به نام “رصد شبکه‌های اجتماعی” راه‌اندازی شده که تحقیقات گوناگونی انجام می‌دهد. بر اساس آخرین تحقیقات این بخش، در ایران روز به روز بر محبوبیت تلگرام افزوده می‌شود.

بر اساس گزارش‌های رسمی تعداد کانال‌های فارسی‌زبان تلگرام به بیش از ۷۵۴ هزار رسیده است. میانگین بازدید روزانه این کانال‌ها حدود دو و نیم میلیارد بار اعلام شده است.

بیش از یک سوم کانال‌های فارسی تلگرام همواره به‌روزرسانی می‌شوند و میانگین تعداد دفعات انتشار مطلب بر روی کانال‌های فارسی زبان تلگرام بیش از ۱۱ مطلب در روز است.

در پی ناآرامی‌های دی ماه ۱۷۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای ‌سرگشاده به رؤسای قوای سه‌گانه خواستار حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی و ساماندهی فیلترشکن‌ها شدند.

کارشناسان معتقدند که کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها با نصب فیلترشکن‌های گوناگون از سد فیلترینگ می‌گذرند و بستن تلگرام فقط باعث کدورت بیشتر مردم از حکومت اسلامی خواهد شد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.