خامنه‌ای سران آمریکا، فرانسه و بریتانیا را “جنایتکار” خواند

شنبه, ۲۵ام فروردین, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

رهبر جمهوری اسلامی آمریکا و متحدانش را متهم کرد با حمله موشکی به سوریه “اهداف استعماری” خود را دنبال می‌کنند. حسن روحانی نیز اتهام کاربرد سلاح شیمیایی علیه رژیم اسد را “بهانه واهی” برای حمله به این کشور عنوان کرد.

رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای و رئیس دولت دوازدهم حسن روحانی در دیدار با تعدادی از مسئولان حکومتی و شماری از سفیران کشورهای اسلامی در تهران به خاطر آنچه “جنایت و تجاوز” آمریکا و دو متحد اروپایی‌اش در سوریه عنوان شده به شدت انتقاد کردند.

این دیدار پیش از ظهر شنبه (۲۵ فروردین/ ۱۴ آوریل) و چند ساعت پس از حمله موشکی ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه به مراکزی در سوریه که گمان می‌رود با تولید سلاح شیمیایی ارتباط داشته‌اند برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر جمهوری اسلامی، خامنه‌ای حمله موشکی به سوریه را جنایت خواند و گفت: «بنده صریحاً اعلام می‌کنم رئیس جمهور امریکا، رئیس جمهور فرانسه و نخست وزیر انگلیس جنایتکار هستند.»

او اظهارات رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ درباره مقابله با گروه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش) در سوریه را “دروغ آشکار و فضاحت‌بار” دانست و این کشور را متهم کرد که در شکل‌گیری و حمایت از این گروه نقش اصلی را بر عهده دارد.

«هدف ضربه زدن به امت اسلام است»

خامنه‌ای گفت: «هدف آمریکایی‌ها، فقط سوریه و عراق و افغانستان نیست بلکه آنها، به‌دنبال ضربه زدن به امت اسلامی و اسلام هستند، بنابراین دولت‌های اسلامی نباید خود را در خدمت اهداف آمریکا و برخی کشورهای متجاوز غربی قرار دهند.»

آمریکا و کشورهای غربی، جمهوری اسلامی را به بی‌ثبات کردن منطقه متهم می‌کنند و خواستار پایان دادن به حضور نظامی ایران در کشورهایی مانند سوریه، عراق و لبنان هستند.

خامنه‌ای در واکنش به چنین انتقادهایی گفته است: «علت حضور ایران در سوریه و در منطقه غرب آسیا، یاری رساندن به مقاومتی بود که در مقابل ظلم وجود داشت و جبهه مقاومت به برکت یاری و کمک‌هایی که شد و با شجاعت نیروهای سوری توانست بر تروریست‌هایی که به‌وسیله آمریکا و غربی‌ها و مزدوران آنها همچون سعودی به‌وجود آمده بود، غلبه کند و آنها را شکست دهد.»

دونالد ترامپ بامداد شنبه هنگام اعلام خبر حمله موشکی به اهدافی در سوریه، به روسیه و جمهوری اسلامی هشدار داد به حمایت خود از رژیم اسد خاتمه دهند.

رئیس جمهور آمریکا که پیشتر بشار اسد را “حیوان قاتلی” خوانده بود که به گفته او با سلاح شیمایی مردم خود را می‌کشد، از روسیه و ایران پرسید: «چه کشوری مایل است با عامل کشتار زنان، مردان و کودکان بی‌گناه در ارتباط باشد؟»

حسن روحانی در دیدار یاد شده حمله موشکی کشورهای غربی به سوریه را خلاف اصول و موازین بین‌المللی خواند و گفت: «در حالی که گروهی از طرف سازمان ملل مأمور می‌شوند تا اتهام کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه را بررسی کنند، به بهانه‌های واهی به یک کشور مستقل که دارای حکومت و مردمی آگاه و تمدنی دیرینه است، حمله می‌شود.»

اشاره رئیس دولت دوازدهم به فعالیت کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی است که برای تحقیق و بررسی حمله احتمالی شیمیایی به دوما وارد سوریه شده‌اند.

گرچه کار کارشناسان سازمان ملل هنوز آغاز نشده، هیثر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید “اطمینان داریم” که در حمله شنبه گذشته (۷ آوریل/ ۱۸ فروردین) به شهر دوما در منطقه غوطه شرقی از سلاح شیمیایی استفاده شده است.

گروه‌های تروریستی و “مظلومان منطقه”

شهر دوما که در حومه دمشق واقع شده در زمان حمله احتمالی شیمیایی در کنترل شورشیان سوری قرار داشت و پس از آن با حمایت نظامیان روسیه به تصرف ارتش سوریه درآمد. در میان حامیان و مخالفان رژیم اسد گروه‌هایی وجود دارند که از سوی برخی کشورها تروریست خوانده می‌شوند.

رئیس جمهور ایران می‌گوید آمریکا و متحدانش از این که “تروریست‌های مورد حمایت‌شان” در غوطه شرقی شکست خوردند “عصبانی هستند” و حمله موشکی به سوریه برای توجیه حضورشان در این کشور بوده است.

بیشتر بخوانید: “موافقت تهران با عبور بمب‌افکن‌های روسی از آسمان ایران”

روزنامه شرق در صفحه توئیتر خود به نقل از خبرگزاری میزان نوشت، روحانی در تماسی تلفنی با بشار اسد، “تجاوز نظامی” آمریکا، انگلیس و فرانسه را به شدت محکوم و بر حمایت ایران از سوریه و مردم این کشور تاکید کرد.

حسن روحانی در دیدار روز شنبه با سفیران کشورهای اسلامی گفت: «ایران همچون گذشته حامی مظلومان منطقه و جهان خواهد بود و در مقابل درخواست هر دولت اسلامی برای مبارزه با تروریسم، حمایت خود را دریغ نخواهد کرد.»

برخی از این “مظلومان منطقه” که جمهوری اسلامی از آنها حمایت می‌کند، از جمله شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان، اسلام‌گرایان افراطی حماس و شیعیان حوثی یمن از نظر آمریکا جزو گروه‌های تروریستی محسوب می‌شوند.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.