مجمع عمومی سازمان ملل «خشونت اسرائیل» علیه فلسطینی‌ها را محکوم کرد

پنجشنبه, ۲۴ام خرداد, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

مجمع عمومی سازمان ملل متحد (عکس از آرشیو)

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۲۳ خرداد در قطعنامه‌ای استفاده «بی‌رویه و بیش از حد زور» توسط اسرائیل علیه فلسطینی‌ها در غزه را محکوم کرد.

به گزارش رویترز، این قطعنامه با اکثریت آرا به تصویب رسید. ۱۲۰ کشور به این قطعنامه رای مثبت دادند و در مقابل هشت کشور از جمله آمریکا، اسرائیل و استرالیا به آن را رأی منفی دادند. ۴۵ کشور هم به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

این قطعنامه همچنین از آنتونیو گوترس، دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته است تا یک «مکانیسم حفاظت بین‌المللی» برای «فلسطینیان در سرزمین‌های اشغالی» توصیه کند.

پس از آن که آمریکا پیش نویس قطعنامه کویت در محکومیت «خشونت اسرائیل علیه فلسطینی ها» را وتو کرد، الجزایر، ترکیه و فلسطینی‌ها قطعنامه مشابهی را در صحن مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کردند.

در همین حال، آمریکا روز چهارشنبه تلاش کرد تا متممی به پیش نویس این قطعنامه اضافه کند. اما این متمم نتوانست آراء لازم را کسب کند. نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در این زمینه گفت، این پیش نویس کاملا یکجانبه است و به نقش گروه حماس که کنترل غزه را در دست دارد، اشاره‌ای نمی کند.

دنی دانون،‌سفیر اسرائیل در سازمان ملل نیز در سخنرانی خود خطاب به حاضران در نشست مجمع عمومی تاکید کرد: شما با حمایت از این قطعنامه با یک گروه تروریستی همصدا خواهید شد،‌ با حمایت از این قطعنامه شما حماس را تقویت می کنید.

رویترز می‌گوید، در اعتراضات فلسطینی ها در مرز غزه با اسرائیل از۳۰ مارس تاکنون بیش از ۱۲۰ فلسطینی کشته شدند. بیشترین تعداد کشته‌ها در روز ۲۴ اردیبهشت همزمان با انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم بوده است.

اسرائیل می‌گوید، بیشتر کشته شدگان شبه نظامیان وابسته به گروه حماس بودند. آمریکا نیز از حق از اسرائیل برای دفاع از مرزهای خود حمایت کرده است.

این در حالی است که فلسطینی‌ها و کشورهای حامی آنها می‌گویند، تظاهرکنندگان غیر مسلح بودند و اسرائیل بیش از حد و به صورت نامناسب از زور استفاده کرده است.

با استفاده از گزارش رویترز؛ خ.ک

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.