مروری بر فرصت سوزی ها – سرمقاله شماره ۱۹۳ پیام جبهه ملی ایران

پنجشنبه, 5ام مهر, 1397
اندازه قلم متن

مروری بر فرصت سوزی ها – سرمقاله شماره ۱۹۳ پیام جبهه ملی ایران

۱ – پس از پیروزی انقلاب در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ این فرصت برای این کشور وجود داشت که در این کهن سرزمین با داشتن همه امکانات مادی ومعنوی، با این منابع عظیم زیرزمینی واین فرهنگ وتمدن غنی، به همانگونه که شعار انقلاب و خواسته انقلابیون بود، شالوده یک نظام مردم سالار، همراه با استقلال وعدالت و رفاه وسعادت ملت ریخته شود و طرحی نو در انداخته گردد. اما با هزاران دریغ وتاسف، از همان نخستین روزهای برقراری رژیم انقلابی، اعدام های نا عادلانه وبدون رعایت موازین قضایی و اصول شناخته شده حقوق بشر، ابتدا در مورد کارگزاران رژیم سابق آغاز شد وسپس همین رویه نسبت به تمام مخالفان و منتقدان نظام برخاسته از انقلاب تسری یافت. و اقتدار گرایی ها و انحصارطلبی ها، به کلی انقلاب را از اهداف اصلی ی آن یعنی آزادی و استقلال و عدالت تهی ساخت. وبا ترفندهای فریبکارانه، نظم ونسقی بنیان نهاده شد که به طور کلی از آزادی و استقلال و عدالت و حاکمیت ملی دور افتادیم و بدینگونه یک فرصت تاریخی برای تحقق آرمان های ملت ایران سوزانده شد.

۲- پس از پیروزی انقلاب، این فرصت وجود داشت که رژیم انقلابی، هم با همسایگان و هم با جهانیان با رفتاری مبتنی بر عزت واحترام متقابل رفتار کند ورژیم انقلابی را مسئول در مقابل سازندگی واعتلای ایران همراه با رعایت قوانین بین المللی و وفاداری به منشور ملل متحد و اعلامیه جهانی حقوق بشر به همه دنیا معرفی نماید. اما هنوز چند ماهی از پیروزی انقلاب نگذشته بود که با اشغال سفارت آمریکا و حرکت نا پسند گروگان گیری کارکنان آن سفارت، صدمات هولناکی به شان وحیثیت تاریخی و فرهنگی ملت ایران وارد گردید. و میلیاردها دلار از اموال این کشور را به دست تیغ بلوکه شدن سپرده شد. و متعاقب آن گروگان گیری بود که حمله عراق به ایران وشروع جنگ ویرانگر ۸ ساله با ضایعات مادی وجانی غیر قابل جبران به میهن ما به وقوع پیوست. مسلما قبل از گروگان گیری و آن جنگ مخرب ۸ ساله عراق با ایران، برای مردم ایران فرصت یک زندگی توام با امنیت و آرامش همراه با دوستی متقابل با تمام همسایگان و قدرت های جهانی وجود داشت که متاسفانه این فرصت گرانبها با سوء سیاست ها سوزانده شد.

۳ – حدود دوسال پس از شروع جنگ عراق با ایران با همت فرزندان غیور این مرز و بوم، عراق شکست سختی را در آبادان وخرمشهر متحمل گردید ونیروهای عراقی ضمن بیرون رانده شدن به پشت مرزهای خود، هزاران کشته و مجروح واسیر دادند. در همان زمان کشورهای عربی حامی عراق پیشنهاد جبران خسارات ایران وپرداخت غرامت جنگ را مطرح و خواستار پایان دادن به جنگ شدند. ولی هیئت حاکمه جمهوری اسلامی این موقعیت بسیار خوب برای پایان دادن به جنگ و گرفتن غرامت را نپذیرفت و یک فرصت طلایی را سوزاند. در نتیجه جنگ با عراق تا شش سال پس از آن ادامه یافت وصد ها هزار شهید و معلول و صدها میلیارد دلار به خسارات ایران افزوده شد و سرانجام در شرایطی بسیار بد قطع نامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر آتش بس از سوی ایران پذیرفته گردید.

۴ – صرف نظر از اینکه انتخابات در جمهوری اسلامی با پدیده « نظارت استصوابی » که حکومت بر آن سوار کرده از اساس مخدوش ومغلوط است و در حقیقت انتصاباتی است که نام انتخابات بر آن می نهند. با این وصف شرکت بی سابقه مردم در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۷۶ و حمایت کردن ورای دادن آن ها به کسی که از آزادی و کرامت انسانی سخن می گفت با همه اما واگرها، سمت وسوی فکری ملت ایران را به همگان و به هیئت حاکمه جمهوری اسلامی نشان داد ولی حاکمیت از آن فرصت نیز برای تغییر ودست برداشتن از خود محوری و انحصار طلبی و توجه به خواسته های ملت، بهره نگرفت و حتی آن حرکت اصلاح طلبانه درون حکومتی را هم بر نتافت ویک فرصت دیگر را هم ازدست داد.

۵- در همان دوره معروف به اصلاحات قرار بود لوله های حامل انرژی کشورهای آسیای میانه برای رسیدن به بازارهای جهانی از مسیر ایران به خلیج فارس برسند و با اجرای این پروژه، صرف نظر از میلیاردها دلار سرمایه گذاری اولیه که در خاک ایران صورت می گرفت، سالیانه میلیارد ها دلار هم حق ترانزیت نصیب کشورمان میکرد ولی خصومت با آمریکا این فرصت را هم از ایران گرفت و مسیر آن خطوط انرژی از طریق دریای مازندران به جمهوری آذربایجان وبندر جیهان در ترکیه تغییر یافت ویک فرصت اقتصادی و یک امتیاز استراتژیک مهم برای ایران از دست رفت.

۶ – درسال ۱۳۹۴ وقتی توافق نامه ایران با گروه کشورهای ۵+۱ معروف به “برجام” به امضاء رسید، این امیدپیدا شد که تنش بین ایران و کشورهای قدرتمند جهان به پایان برسد و گام های بعدی برای ورود به ارتباطات جهانی و روابط معقول اقتصادی وسیاسی با جامعه بین المللی برداشته شود. ولی با منع شدن دولت امضاء کننده برجام از ورود به مذاکرات بعدی وپرتاب شدن موشک های شعارنویسی شده، برجام را از حیز انتفاع بیرون انداخت ودر این میان دولت امضاء کننده برجام در آمریکا نیز تغییر کرد. و دولتی که در دوران انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، وعده پاره کردن برجام را داده بود برسر کار آمد. اگر تمام نکردن کامل مسائل بین ایران و آمریکا با دولت معقول تر قبلی آن کشور، از دست دادن یک موقعیت مناسب ویک فرصت سوزی دیگر نیست پس نام آن تعلل وسوء سیاست چیست؟

۷ – مدیریت نادرست در زمینه های گوناگون، سیاست های داخلی وخارجی نا کارآمد ونا صحیح و دور از منافع ملی، فساد گسترده در اغلب کارگزاران رژیم جمهوری اسلامی به گفته خود آنان، وضعیت اقتصادی به شدت نا به سامان، محیط زیست به فنا رفته، فقر وبیکاری و گرانی وتورم و استیصال ملت، فقط یک فرصت دیگر برای هیئت حاکمه جمهوری اسلامی باقی گذاشته است و آن فرصت، گردن نهادن به یک تغییر بنیادین وساختاری است که جبهه ملی ایران برای جلوگیری از مخاطرات بزرگی که کشور را تهدید میکند، در تاریخ پنجم مرداد ۹۷ آن را در سه محور خلاصه کرد. اول دست برداشتن از رفتار خشونت بار با ملت وآزادی کلیه معترضین وزندانیان سیاسی در سراسر کشور. دوم رعایت آزادی های قانونی و اساسی ملت ایران مانند آزادی بیان وقلم، آزادی احزاب واجتماعات وآزادی انتخابات. سوم تن در دادن به تشکیل یک مجلس موسسان واقعی با انتخابات آزاد وتحت نظارت یک هیئت قابل قبول برای همگان وتدوین یک قانون اساسی جدید و تعیین نظم ونسق آینده کشور از طرف نمایندگان راستین مردم در این مجلس. امید که حاکمیت این یک فرصت را نسوزاند.

http://jebhemeliiran.org/?p=1491

روابط عمومی جبهه ملی ایران
تهران – ایران

http://jebhemeliiran.org


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.