[هذیان گوئی؟] آیت‌الله خامنه‌ای: آمریکا رو به افول و ایران در مسیر استقلال صنعتی است

شنبه, 12ام آبان, 1397
اندازه قلم متن

آیت الله خامنه ای گفته گفته “آمریکا رو به افول است؛ این را همه بدانند”

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در یک سخنرانی در آستانه بازگشت تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران، از ایالات متحده و دونالد ترامپ رئیس جمهور آن انتقاد کرده و گفته آمریکا رو به افول و ایران در مسیر استقلال سیاسی و استقلال صنعتی است.

سخنرانی آقای خامنه ای به مناسبت در پیش بودن روز دانش آموز و در جمع گروه هایی از دانش آموزان و دانشجویان بوده است. سیزدهم آبان سالگرد اشغال سفارت ایالات متحده در ایران هم هست. بازگشت تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران هم با روز سیزدهم آبان همزمان شده است.

آقای خامنه ای در اظهارات امروز (دوازدهم آبان) گفته “آمریکا رو به افول است؛ این را همه بدانند. آن کسانی که گرایش به سازش دارند، نقشه بی‌پایه می‌کشند… اینها محکوم هستند به اینکه ساقط شوند و افول کنند”.

اعلام شده که سخنرانی آیت الله خامنه ای در جمع دانش آموزان و دانشجویان بوده است

 

دونالد ترامپ همزمان با خروج کشورش از توافق اتمی برجام و بازگشت همه تحریم های رفع شده علیه ایران، از مقام های ایرانی برای مذاکره دعوت کرده است.

برخی از چهره های سیاسی ایران از ضرورت این تماس دفاع کرده اند و برخی دیگر با توجه به عدم پایبندی آمریکا به توافق هسته ای، مذاکر با دولت ترامپ را مضر خوانده اند. آیت الله علی خامنه ای بارها در سخنرانی های شش ماه اخیر خود مذاکره با آمریکا را رد و حتی از پذیرش توافق برجام هم ابراز ناخرسندی کرده است.

رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته “امروز تنها کشوری که آمریکا کوچکترین نقشی در تصمیمات آن ندارد، جمهوری اسلامی ایران است و این، به معنای شکست آمریکا است”.

زمستان سال گذشته از زمانی که دونالد ترامپ درباره باقی ماندن در توافق برجام ابراز تردید جدی کرده بود، نرخ دلار آمریکا در برابر ریال افزایش یافته و با خروج ایالات متحده از برجام، شماری از شرکت های حاضر در ایران، به کار خود در این کشور خاتمه داده اند. از جمله توتال فرانسه که بزرگترین قرارداد اقتصادی ایران پس از برجام را امضا کرده بود، از پروژه توسعه میدان انرژی پارس جنوبی کنار کشید.

در برابر آن، اتحادیه اروپا گفته است که با هدف تشویق ایران به باقی ماندن در توافق هسته ای، در صدد است یک کانال مالی مشخص را با هدف تضمین “تجارت مشروع” با ایران افتتاح کند. قرار است این کانال مالی پول حاصل از صادرات نفت ایران به مقاصد اروپایی را ممکن کند و در برابر خریدهای ایران از کشورهای اروپای از محل آن تامین شود.

وزارت خارجه ایران دولت آمریکا را “رژیم ترامپ’ خواند

دیپلمات های اروپایی گفته اند که تعیین مقر اداری این دفتر یکی از چالش های پیش روست و هیچ کدام از کشورهای اروپایی تمایلی به میزبانی آن هنوز نشان نداده اند. آمریکا از طرح ایجاد این کانال مالی انتقاد کرده و آن را “به شدت غیرسازنده” خوانده است.

وزارت امور خارجه ایران امروز و به فاصله یک روز تا اجرایی شدن تحریم های نفتی آمریکا، بیانیه ای صادر کرده و دولت آمریکا را “رژیم ترامپ” خطاب کرده گفته است.

این بیانیه می گوید “جمهوری اسلامی ایران بار دیگر توجه همگان را به خطراتی که این رژیم قانون‌گریز برای انسانیت، آینده نسل‌های بشر و زیست انسانی بر روی کره زمین به‌همراه آورده است جلب کرده و اعتقاد دارد بایستی دولت های متعهد و مسئولیت‌پذیر در جهان همکاری در جهت مهار تهدیدهای این رژیم را در دستور کار خویش قرار دهند”.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.