عدم حمایت کافی از پرستاران مبتلا شده به ایدز در ایران

سه شنبه, 3ام اردیبهشت, 1392
اندازه قلم متن

رئیس سازمان نظام پرستاری ایران می‌گوید از پرستارانی که در حین کار به ایدز یا دیگر بیماری‌های عفونی مبتلا می‌شوند حمایت نمی‌شود. وی به قیمت بالای داروها و نبود بیمه در این زمینه انتقاد دارد.

رئیس سازمان نظام پرستاری روز دوشنبه (۲ اردیبهشت/ ۲۲ آوریل) از نبود حمایت از پرستارانی که در هنگام کار دچار آسیب می‌شوند انتقاد کرد. محمد میرزابیگی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: «پرستارانی را داریم که به علت ارتباط با ترشحات آلوده برخی بیماران، دچار ایدز، هپاتیت و بیماری‌های دیگر می‌شوند، اما از هیچ حمایتی برخوردار نیستند.»

وی گفت: «این در حالی است که دیه نقص عضو به یک کارگر ساختمانی هم که از بلندی سقوط می‌کند و دچار قطع نخاع می‌شود تعلق می‌گیرد.»

میزرابیگی با اعلام این‌که “هزینه‌های تامین دارو برای این افراد سرسام‌آور است،” گفت: « مشکلات این پرستاران بویژه در زمان بازنشستگی افزایش می‌یابد و برخی از آن‌ها تمام حقوق بازنشستگی خود را برای تامین دارو صرف می‌کنند.»

وی از نبود آمار در رابطه با تعداد پرستاران مبتلا شده به بیماری‌های عفونی در حین کار خبر داد.

هدف از ارائه طرح “حمایت از پرستاران آسیب‌دیده شغلی” حمایت از پرستاران آسیب‌دیده است.
رئیس سازمان نظام پرستاری ایران گفت “ممکن است ترشحات خون بدن بیمار به صورت پرستار بپاشد و چند روز بعد مشخص شود بیمار مبتلا به ایدز، هپاتیت و مانند آن بوده است،” و ادامه داد: «این‌که پرستار در یک موقعیت اورژانسی یا شرایط عادی، سریعا ماسک بزند، دستکش به دست کند یا پوتین بپوشد، امکان پذیر نیست. ضمن آن‌که استفاده از وسایل محافظتی برای مردم ما هم خوشایند نیست و ارتباطشان را با پرستار قطع می‌کنند.»

میرزابیگی با اشاره به ارائه طرح “حمایت از پرستاران آسیب‌دیده شغلی” به دولت در پاییز سال گذشته، هدف از ارائه چنین طرحی را ارایه رایگان دارو به این دسته از پرستاران، تعلق “دیه” و اعطای “درجه جانبازی” به آن‌ها خواند.

نبود امکانات کافی برای بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی و ایدز

از: دویچه وله فارسی

یک روز پیش از انتقاد رئیس نظام پرستاری ایران از نبود امکانات حمایتی از پرستاران مبتلا شده به بیماری‌های عفونی ضمن کار، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیزاز کمبود مراکز مربوط با افراد در معرض چنین بیماری‌هایی خبر داد.

به گزارش ایسنا دکتر محمد مهدی گویا گفت: «برای فعال‌تر شدن این گونه مراکز به نیروی انسانی و تجهیز مراکز بهداشتی درمانی نیاز است. »

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیرهمچنین در این روز فهرست استان‌های پرخطر کشور در زمینه ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی و بیماری ایدز را اعلام کرد. به گفته وی استان‌های مازندان، کرمانشاه، فارس، هرمزگان، خراسان رضوی ، اصفهان و تهران از استان‌های پرخطر در این زمینه به شمار می‌روند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: «در حال حاضر بیماری ایدز با سرعت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و کشورهای شوروی سابق و اروپایی شرقی در حال افزایش است. »

دکتر گویا گفت بیماری ایدز در این مناطق ۸۰ درصد از طریق تماس‌های جنسی و ۲۰ درصد از طریق اعتیاد منتقل می‌شود که این الگو در حال تغییر است به طوری که موارد ابتلا از طریق اعتیاد و مصرف مواد مخدر در حال افزایش است.

این در حالی‌ست که پیش از این دبیر کمیته پیشگیری و کنترل ایدز بهزیستی در اواخر اسفند سال گذشته تعداد افراد مبتلا به ایدز از طریق روابط جنسی پرخطر در ایران را دو برابر گذشته عنوان کرد و گفت: «اکنون در موج سوم بیماری ایدز قرار داریم.»

این مسئول، آمار رسمی مبتلایان به بیماری ایدز در ایران را بیش از ۲۵ هزار نفر اعلام کرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.