به نام نوروز به کام ظریف: کمال‌الملک چهره ظریف را نقاشی کرد!

شنبه, ۱۱ام اسفند, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

-رئیس سازمان میراث فرهنگی در حالی در سخنرانی خود گفت «هیچ اهریمنی نتوانسته نوروز را نابود یا کمرنگ کند» که جمهوری اسلامی در تمام سال‌های گذشته برای نابودی و کمرنگ کردن این جشن ملی بسیار تلاش کرد و موفق نشد!جمعه ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ برابر با ۰۱ مارس ۲۰۱۹

مراسم جشن نوروز پس از ‌وقفه‌ای پنج ساله با تجلیل از محمدجواد ظریف پس از قهر یک روزه‌اش، در تهران برگزار شد. این مراسم بیش از آنکه تجلیل نوروز باشد، نمایشی با حضور ظریف بود که طی آن روبات کمال‌الملک از چهره ظریف نقاشی کرد!

مراسم بین‌المللی «جشن نوروز» پس از ۵ سال وقفه توسط کمیسیون ملی یونسکوی ایران و سازمان میراث فرهنگی در سطح سفرای ۱۲ کشور‌ی که نوروز را جشن می‌گیرند، عصر دیروز پنجشنبه ۸ اسفندماه ۹۷ برگزار شد.

این مراسم به صورت دوره‌ای به میزبانی ۱۲ کشور صاحب نوروز، از سال ۱۳۸۸ و پس از ثبت آن در یونسکو و به رسمیت شناخته شدنش از سوی سازمان ملل متحد و ثبت آن در تقویم جهانی، برگزار می‌شود.

نوروز به عنوان آیینی باستانی و کهن، در سال ۱۳۸۸ در سطح جهان به ثبت رسید.

عراق، افغانستان، هند، قزاقستان، پاکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان، آذربایجان و ترکیه در پرونده ثبت جهانی نوروز در یونسکو با ایران مشترک هستند.

با این حال، میزبانی جمهوری اسلامی «جشن نوروز» مورد استقبال کشورهای مشترک قرار نگرفت و مراسم بدون حضور رؤسای جمهور و چهره‌های ارشد سیاسی آنها و در سطح سُفرا در تهران برگزار شد. کارمندان سفارت بریتانیا هم از حاضران جشن نوروزی یونسکو بودند.

ضمن اینکه، مردم و قشرهای مختلف جامعه نیز در مراسم «جشن نوروز» جایی نداشتند و شور و شوق مختص به عید نوروز نیز در این مراسم تشریفاتی دیده نمی‌شود. از شوری که سفارت چین در ایران، با برگزاری ششمین جشن عید بهار چین در مجموعه تاریخی کاخ نیاوران به وجود آورد و استقبال بسیاری نیز از آن صورت گرفت، در این «نوروز» تشریفاتی خبری نبود.

مشارکت کشورهای حوزه نوروز، خصوصا تاجیکستان به دلایل روابط تیره این کشورها با جمهوری اسلامی، در این جشن کمرنگ بود و در نهایت، آیین «جشن نوروز» در حد یک مراسم داخلی و حکومتی برپا شد که قهر اخیر وزیر امور خارجه نیز بر آن تاثیر داشت.

رسانه‌ها پس از استعفای یک‌روزه‌ی محمدجواد ظریف نوشتند که او از فهرست شرکت‌کنندگان «جشن نوروز» خط خورده ولی پس از عدم پذیرش استعفای وی، جشن نوروز به جلسه‌ای برای خودشیرینی در برابر ظریف بدل شد!

یک روبات نقاش به اسم «کمال‌الملک» که توسط تیم روباتیک دانشگاه خواجه نصیر ساخته شده، از چهره ظریف و علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی نقاشی کرد! از نشان و تمبر نوروز نیز با حضور میهمانان رونمایی شد و سفیران ۱۲ کشور حوزه نوروز به شکل نمادین تمبر را امضا کردند.

علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم گفته که «نوروز‌ قدیمی‌ترین آئین بشری است که هیچ اهریمنی نتوانسته آن را نابود یا کمرنگ کند.» این در حالیست که جمهوری اسلامی در تمام سال‌های گذشته برای نابودی و کمرنگ کردن این جشن ملی بسیار تلاش کرد و موفق نشد!

وی نوروز را نمادی غیرناسیونالیستی دانسته که «رنگی از تعصب ندارد، نوروز برای یک قوم خاص نیست و سبب نزدیکی و دوستی مردم و دولت‌هاست، نوروز سبب وحدت است.»

رئیس سازمان میراث فرهنگی نوروز را بازاری ۴۰۰ میلیون نفری دانسته که «در آن صنعت نساجی، حمل و نقل، شیرینی‌پزی، هتل‌داری، صنایع دستی و… بهره می‌برند.»

محمدجواد ظریف نیز در این مراسم گفت که نیاز داریم تفکر «مبتنی بر سلطه» و «استفاده از سلاح‌های مخرب» را به «تفکر گفتگو و همدلی» تبدیل کنیم!

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خطاب به نمایندگان کشورهای حوزه نوروز گفت: «نوروز زمان کنار گذاشتن قهرها و دلجویی‌هاست و کشورهای نماینده نوروز باید به دنبال همدلی باشند. شما نوروز را جهانی کردید، باید پیمان ببندیم که جهان و سرزمین‌مان را نیز نوروزی کنیم.»

از: کیهان لندن


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.