هیات ایرانی در پی ‘پیشرفت مذاکرات’ هفته آینده به فرانسه می رود

پنجشنبه, 7ام شهریور, 1398
اندازه قلم متن

وزیر ارتباطات واعظی

یک مقام دولت ایران می گوید که در پی پیشرفت در مذاکرات اخیر با فرانسه برای کاهش تنش ها بعد از خروج آمریکا از برجام، یک هیات ایرانی هفته آینده به فرانسه سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا محمود واعظی، رئیس دفتر ریاست جمهوری ایران، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که گفت و گوهای اخیر با فرانسه به حقوق ایران بر اساس توافق اتمی، برجام، و تخفیف اثر تحریم های آمریکا مربوط می شود.

امانوئل مکرون هفته پیش در آستانه نشست رهبران گروه ٧ اعلام کرد پیشنهادهایی برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا دارد و آقای ظریف برای بررسی این پیشنهادها دو بار به پاریس سفر کرد.

آقای مکرون گفته بود هدف “کم کردن شدت تحریم‌ها یا به نوعی از پرداخت غرامت با هدف کاهش فشارها بر مردم ایران” است.

آقای ظریف دیدار روز جمعه با آقای مکرون در پاریس را “سازنده” خواند و گفت: “فرانسه در مورد نحوه اجرای برجام و گام‌هایی که نیاز است طرفین بردارند پیشنهادی را به ایران ارائه کرد و ما نیز در این زمینه پیشنهادی را ارائه کردیم برای این که اجرای برجام به صورت کامل انجام شود.”

اکنون دولت ایران می گوید پیشرفت این مذاکرات خوب بوده و هیاتی اقتصادی، البته بدون آقای ظریف، به فرانسه خواهد رفت.

مکرون ظریفحق نشر عکسTWITTER.COM
مکرون و جواد ظریف در بیاریتز – ظاهرا مکرون براساس ملاقات‌های ظریف با فرانسویان آمادگی روحانی برای ملاقات با ترامپ را اعلام کرد

آقای واعظی در تهران گفت: “از هفته گذشته تا به امروز پیشرفت بد نبوده و خوب بوده است. هیاتی هفته آینده به فرانسه خواهد رفت و درباره ابعاد و جزییات مسائل گفت‌وگو خواهد شد. آن هیات که به ایران بازگردد، آن وقت بهتر می‌توان درباره اجرای گام سوم اظهارنظر کرد.”

این مقام ایرانی جزییات بیشتری از موضوع گفت و گوها ارائه نکرد: “تا وقتی توافقی انجام نشده، اینکه بیاییم و موضوعات را به صورت رسمی اعلام کنیم، کار درستی نیست. ما و فرانسه هر کدام دیدگاه‌هایی داریم. ما در داخل در حال مشورت هستیم. فرانسه هم با اتحادیه اروپا مشورت می‌کند بنابراین باید اجازه داد، وقتی توافق نهایی شد، جزییات را اعلام کنیم.”

او اضافه کرد که “رئیس‌جمهور، دولت و وزیر امور خارجه ما به دنبال آن هستند از تمامی ابزارها در هر شرایطی استفاده کنند تا تحریم‌ها برداشته شود.”

وزیر خارجه ایران روز یکشنبه بار دیگر به شهر بیاریتز، محل برگزاری نشست سران گروه ۷، سفر کرد.

آقای مکرون روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با دونالد ترامپ اعلام کرد که از طریق جواد ظریف تماس‌های مثبتی با مقامات جمهوری اسلامی برقرار شده و از توافق احتمالی آنها با دیدار حسن روحانی و دونالد ترامپ ظرف چند هفته آینده خبر داد.

وی گفت که فرانسه به نمایندگی از کشورهای باقیمانده در برجام، وظیفه ترتیب دادن این ملاقات را برعهده گرفته است. با این حال آقای روحانی یک روز بعد پیشنهاد چنین دیداری را رد کرد.

آقای واعظی چهارشنبه گفت: “آمریکا باید به میز مذاکره ۱+۵ برگردد و به توافقات پایبند باشد تا مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران بتوانند از همه مزایایی که در برجام است، استفاده کنند.”

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید