نیویورک تایمز: سپاه حتی از روحانی هم علت سرنگونی هواپیما را پنهان کرده بود

دوشنبه, ۷ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

یکی از موتورهای هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هواپیمایی اوکراین

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی به شرح وقایع سه روز بعد از سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراین با موشک‌های سپاه پاسداران پرداخته است. این روزنام نوشته حسن روحانی پس از اطلاع از علت واقعه، سپاه را برای اعتراف زیر فشار می‌گذارد.

در این گزارش آمده که سپاه، واقعیت را درباره علت سرنگونی هواپیما می‌دانست اما آن را حتی از رئیس جمهوری ایران پنهان نگه داشته بود.

روزنامه نیویورک تایمز می‌گوید این اطلاعات را با مصاحبه با دیپلمات‌های ایرانی، مقامات فعلی و سابق دولت، اعضای علی‌رتبه سپاه و افراد نزدیک به بیت رهبری به دست آورده است.

بنا بر این گزارش، وقتی که سرانجام به حسن روحانی اطلاع داده شد، او از سپاه خواست حقیقت را اعلام کند وگرنه استعفا خواهد کرد. گفته می‌شود در این جلسه نماینده‌‌ای از سوی رهبر ایران نیز حضور داشته است.

نیویورک‌تایمز می‌گوید ۷۲ ساعت پس از سقوط هواپیما آیت الله علی خامنه‌ای قدم پیش می‌گذارد و به سپاه دستور می‌دهد تا “خطای مهلک” خود را تصحیح کند.

پذیرش سرنگونی این هواپیما توسط سپاه، با سه روز تاخیر صورت گرفت. پیش از آن، جاسیتن ترودو، نخست وزیر کانادا گفته بود که شواهد جدی از ساقط شدن هواپیما توسط موشک وجود دارد. ۱۶۷ مسافر و خدمه هواپیما که اغلب آنها مهاجران ایرانی و دانشجویان خارج از کشور بودند، در جریان این سرنگونی کشته شدند. بیش از ۶۳ نفر از مسافران ایرانیان دارای تابعیت کانادایی بودند.

در سه روزی که اصابت موشک به این هواپیما از سوی مقامات ایران تکذیب می‌شد، شماری از رهبران جهان از جمله نخست وزیر کانادا، وزیر خارجه آمریکا، نخست وزیر استرالیا و نخست وزیر بریتانیا احتمال دادند که این هواپیما به دلیل شلیک پدافندی ساقط شده باشد.

سرتیپ امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه در روز پذیرش مسئولیت این حمله گفته بود که پدافند مسقر در نزدیک فرودگاه بین‌المللی تهران، هواپیمای مسافری را موشک کروز تشخیص داده بود. فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفته بود که با اوپراتوری که این شلیک را انجام داده مصاحبه ای انجام شده که از تلویزیون پخش خواهد شد اما این اتفاق نیفتاد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که زمانی فرمانده پدافند هوایی در جمهوری اسلامی ایران بوده گفته به دلیل آشنایی که با آن دارد اطمینان دارد شلیک اشتباه و سرنگونی هواپیما نمی تواند فقط ناشی از خطای انسانی یک نفر باشد.

او خواستار برگزاری “دادگاه ویژه” با “قاضی عالی‌رتبه” برای رسیدگی به این پرونده شده بود.

رهبران اوکراین و کانادا خواهان همکاری کامل ایران و مجازات مقصران شده‌اند.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.