انجمن «دادخواهی» برای قربانیان پرواز ۷۵۲ اعلام موجودیت کرد

چهارشنبه, ۱۳ام فروردین, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

حامد اسماعیلیون در کنار همسر و دخترش که در پرواز ۷۵۲ کشته شدند

حامد اسماعیلیون در کنار همسر و دخترش که در پرواز ۷۵۲ کشته شدند

حامد اسماعیلون، پزشک و نویسنده ایرانی که همسر و فرزندش را در واقعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی به‌ وسیله موشک‌های سپاه از دست داد، با انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی، از تشکیل «انجمن خانواده‌های PS752» برای «دادخواهی این جنایت» خبر داد.

در بیانیه‌ تشکیل این انجمن که آقای اسماعیلیون به‌ عنوان سخنگو آن را روز چهارشنبه، ۱۳ فروردین، منتشر کرد، اظهار امیدواری شده است «با برنامه‌ای مدون از عاملین، آمرین، پنهان‌کنندگان و مقصران این جنایت داد بستانیم و آنها را روزی در پیشگاه قانون ببینیم».

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین حامل ۱۴۶ شهروند ایرانی، ۶۱ شهروند کانادایی که عمدتاً تابعیت دوگانه داشتند، ۱۱ شهروند اوکراینی و نیز شماری اتباع دیگر کشورها بود که همه آنها کشته شدند.

در بیانیه تشکیل انجمن همچنین تأکید شده است که یک نهاد مدنی مستقل است و به هیچ حزب سیاسی در ایران یا کانادا وابسته نیست.

«زنده نگه داشتن یاد و خاطره‌ی مسافران پرواز ۷۵۲ با کمک هنرمندان، فعالان مدنی و صاحبان ایده و مبارزه علیه فراموشی» از دیگر اهداف این انجمن اعلام شده است.

آقای اسماعیلیون که در کانادا زندگی می‌کند، پیش از این در آخرین روز سال ۹۸ اعلام کرده بود که «هیچ آرزو و هدفی جز دادخواهی ندارد و این آرزو و هدف را از سال ۹۸ به سال ۹۹ می‌برد.»

PS752Justice@ps752justice

در روز هجدهم دی ماه ۱۳۹۸ بر فراز فرودگاه بین‌المللی تهران جنایتی رخ داد که زندگی همه‌ ما را ویران کرد. به منظور دادخواهی، ما خانواده های قربانیان حضور “انجمن خانواده‌های پرواز “PS752 را به عنوان نهادی مستقل اعلام و “حامد اسماعیلیون” را بعنوان سخنگوی انجمن معرفی می نماییم.

ویدئوی جاسازی شده

۳۷۸ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند

حامد اسماعیلیون که نویسنده چندین رمان و مجموعه‌داستان است، احساسات خود درباره فقدان عزیزانش را در ماه‌های گذشته به‌طور پیوسته در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده و بارها به‌صراحت خواهان محاکمه عوامل سرنگونی پرواز ۷۵۲ شده است.

ایران روز ۲۱ اسفند ۹۸ وعده داده بود جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را که ۱۸ دی‌ماه همان سال با شلیک دو موشک سپاه پاسداران سرنگون شد، در عرض دو هفته تحویل خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرهاد پرورش نماینده ایران در سازمان هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی (ایکائو) قول داد که اگر تهران حتی نتواند جعبه سیاه هواپیما را به اوکراین تحویل دهد، آن را به فرانسه خواهد داد.

وکلای کانادایی قربانیان پرواز ۷۵۲ نیز بهمن‌ماه سال گذشته، پرونده‌ای برای دریافت غرامت به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار کانادا (۱.۱ میلیارد دلار آمریکا) در دادگاه‌های این کشور گشوده‌اند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.