سرویس های اطلاعاتی آلمان هشدار دادند که حکومت ایران همچنان در پی دستیابی به سلاح های کشتار عام است

چهارشنبه, 28ام خرداد, 1399
اندازه قلم متن

سرویس های اطلاعاتی آلمان با انتشار گزارشی اعلام کردند که جمهوری اسلامی ایران همچنان مصمم است تا مرگبارترین سلاح های کشتار عام را تولید کند.

سرویس های اطلاعاتی آلمان در گزارش ١٨١ صفحه ای خود که دوشنبه پانزدهم ژوئن منتشر کردند، در فصل مربوط به تکثیر سلاح های کشتار عام علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، از پاکستان، کره شمالی و سوریه به عنوان دیگر دولت هایی که در پی تولید چنین سلاح هایی هستند نام برده اند.

گزارش تصریح می کند که این کشورها از جمله ایران “در پی تکمیل زرادخانه های موجود، افزایش بُرد، عملکرد و کارآیی سلاح های خود و همچنین توسعۀ سامانه های جدید نظامی هستند.” گزارش سرویس های اطلاعاتی آلمان سپس تأکید می کند که این دولت ها “می کوشند فرآورده ها و اطلاعات ضروری برای تولید این سلاح ها را به طور غیرقانونی در آلمان به دست آورند.”

سرویس های اطلاعاتی آلمان تصریح کرده اند که منظور آنها از “تکثیر سلاح های کشتار عام” در واقع تولید “سلاح های اتمی، میکروبی و شیمیایی، مواد و دانش ضروری برای تولید این سلاح ها و همچنین تجهیزات لازم برای حمل یا پرتاب آنها است.”

کره شمالی و پاکستان هم اکنون از این دست سلاح ها برخوردار هستنند. اما، جمهوری اسلامی ایران در پی امضای توافقنامۀ برجام پذیرفت که در ازای تعدیل تحریم های بین المللی برنامۀ اتمی خود را متوقف کند. اما، با خروج رئیس جمهوری آمریکا از این توافق در ماه مه ٢٠١٨ جمهوری اسلامی ایران نیز متقابلاً اعلام کرد که برخی از بندهای این توافق به ویژه در زمینۀ غنی سازی اورانیوم را به اجرا نمی گذارد.

سرویس های اطلاعاتی آلمان تأکید کرده اند که ایالت “باد-ورتنبرگ” که منطقۀ صنعتی پیشرفته و دارای شرکت های مهم مهندسی و فناوری های پیشرفته در جنوب آلمان است آماج فعالیت ها و تهدیدهای امنیتی شبکه های جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است. سرویس های امنیتی آلمان تصریح کرده اند که در سال ٢٠١٩ جمهوری اسلامی ایران کوشیده است تا تجهیزات لازم برای تولید و تکثیر سلاح های کشتار عام را  در این نقطه از آلمان به طور غیرقانونی تهیه کند.

به همین خاطر سرویس های اطلاعاتی آلمان به شرکت های آلمانی توصیه کرده اند که پیش از تحویل هرگونه کالا به جمهوری اسلامی ایران دربارۀ قانونی یا غیرقانونی بودن اقدام خود کسب اطلاع کنند.

سرویس های اطلاعاتی آلمان تأکید کرده اند که هدف آنها جلوگیری از تلاش دولت های خطرناک برای توسعه و ساختن سلاح های کشتار عام و تجهیزات حامل آنها است. همین منابع گفته اند که راهبرد دولت ایران در دور زدن تحریم ها خریداری فرآورده های مورد نیاز خود در آلمان و اروپا در پوشش شرکت های ساختگی است که به همین منظور در اروپا تأسیس کرده اند و به یاری آنها کالاهایی را که مصرف دوگانه نظامی و غیرنظامی دارند خریداری و به ایران منتقل می کنند.

مقامات امنیتی آلمان همچنین نسبت به نفوذ سرویس های اطلاعاتی ایران در مراکز تحقیقاتی و تولید موادی که در توسعۀ سلاح های کشتار عام به کار گرفته می شوند هشدار داده اند.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.