«آنچنان زدید که…»؛ روایت کاربران توییتر از سرکوب مخالفان و کشتار شهروندان از سوی جمهوری اسلامی

سه شنبه, ۸ام مهر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

کاربران توییتر در واکنش به اظهارات محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران،‌ در ارتباط با  کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، با هشتگ کردن عبارت او، «آنچنان زدید»، به روایت سرکوب مخالفان و کشتار شهروندان توسط جمهوری اسلامی پرداختند.

ظریف روز دوشنبه خطاب به آمریکا گفته بود: «آنچنان زدید که فقط یک دست از سردار ما [سلیمانی] باقی ماند.»

بلافاصله پس از سخنان ظریف، هشتگ «آنچنان زدید» از سوی شماری از فعالان حقوق بشر،‌ زندانیان سیاسی پیشین و خانواده آن‌ها،‌ روزنامه‌نگاران و خانواده کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در توییتر مورد استفاده قرار گرفت.

محمد آقا سلطان،‌ برادر ندا که در اعتراضات سال ۱۳۸۸ با گلوله ماموران امنیتی کشته شد، در توییترش نوشت:‌ «ندای ما را آنچنان زدید که با اینکه تنها ۶۵۰ متر با بیمارستان شریعتی فاصله داشت، زنده به بیمارستان نرسید.»

در جریان اعتراضات پس از انتخابات بحث‌برانگیز آن سال،‌ بنا بر آماری که «کمیته امور آسیب‌دیدگان» متشکل از نمایندگان مهدی کروبی و میرحسین موسوی ارائه داد، دست‌کم ۷۲ دست‌کم نفر کشته شدند.

حسین رونقی، زندانی سیاسی پیشین، نیز از این هشتگ برای یادآوری جان‌باختن نادر مختاری،‌ جوان زندانی اعتراضات سراسری آبان ۹۸،‌ استفاده کرد و نوشت: «آنچنان زدید که چند ماه در کما بود و در زندان کشته شد.»

هفته گذشته وب سایت کلمه گزارش داد که مختاری بر اثر ضربه باتونی که در اعتراضات آبان‌ماه به سرش خورد به اغما رفت ولی ماموران او را به زندان بردند و او پس از آنکه دچار معلولیت شد، در پی عدم مراقبت‌های پزشکی کافی در زندان جان باخت.

کاربری به نام «مصلوب» نیز در همین زمینه نوشت: «در آبان ۹۸ آنچنان زدید که ۱۵۰۰ نفر پرپر شدند…»

کاربری به نام «یسنا» تصاویری از وسایل باقی‌مانده از مسافران این هواپیما منتشر کرد و همین عبارت را درباره آن به کار برد.

پویا بختیاری از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری آبان، محمد ثلاث درویش گنابادی اعدام‌شده، نوید افکاری زندانی اعدام‌شده اعتراضات مرداد ۹۷، کولبران کشته‌شده مناطق مرزی و همچنین اعدام‌شدگان دهه ۶۰ از جمله دیگر نام‌ها و مواردی هستند که کاربران در توییت‌های خود به آن اشاره کرده‌اند.

طی هفته‌های گذشته صدور و اجرای احکام اعدام برای شهروندان شرکت‌کننده در اعتراضات سراسری سال‌های اخیر، از جمله نوید افکاری، موج واکنش‌های حقوق بشری در داخل و سطح بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی را تشدید کرده است.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید