انتقال مور گیلبرت به مکانی نامعلوم؛ استرالیا خواستار توضیح ایران شد

دوشنبه, ۵ام آبان, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

وزیر خارجه استرالیا پس از انتشار خبر انتقال کایلی مور گیلبرت، پژوهش‌گر استرالیایی از زندان قرچک به مکانی نامعلوم خواستار توضیح ایران شد. کایلی مور گیلبرت به اتهام جاسوسی در ایران محبوس است.    

Dr Kylie Moore-Gilbert bei der TV-Sendung Modern Middle East in Melbourne (Reuters/THE MODERN MIDDLE EAST )وزارت امور خارجه استرالیا روز دوشنبه ۵ آبان (۲۶ اکتبر) خواستار توضیح و “دریافت بیشتر اطلاعات”  از ایران درباره انتقال کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی-بریتانیایی از زندان قرچک به مکانی نامعلوم شد. 

کایلی مور گیلبرت استاد مطالعات خاورمیانه در دانشگاه ملبورن است. او در سپتامبر ۲۰۱۸ (شهریور ۱۳۹۷) پس از شرکت در کنفرانسی در تهران در فرودگاه امام خمینی دستگیر، به زندان اوین فرستاده و بعدتر به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید 

پیش از این “هرانا”، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران درباره انتقال کایلی مور گیلبرت از زندان قرچک ورامین به مکانی نامعلوم گزارش داده بود.

وزیر امور خارجه استرالیا گفته است اخیرا لیندال ساکس، سفیر استرالیا در تهران توانست با او در زندان قرچک به مدت کوتاهی ملاقات کند.

کایلی مور گیلبرت قبلا در اعتراض به وضعیت خود اعتصاب غذا کرده بود و از دولت استرالیا خواست برای آزادی او بیشتر تلاش کند.

وزارت امور خارجه استرالیا تاکید کرده است پرونده دکتر مور گیلبرت و آزادی او یکی از اولویت‌های اصلی دولت استرالیا و به ویژه مقامات سفارت استرالیا در تهران است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید 

مقا‌م‌های قضایی جمهوری اسلامی تاکنون اتهام‌های کایلی مور گیلبرت به‌طور رسمی شخص نکرده‌اند.  گفته می‌شود نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی از او خواسته‌اند برای آنها جاسوسی کند، اما او مخالفت کرده است.

گیلبرت تا اوایل مرداد ماه ۱۳۹۹ در زندان اوین محبوس بود. اما به گفته نسرین ستوده که با کایلی مور گیلبرت در اوین هم‌بند بود، به عنوان تنبیه به قرنطینه زندان قرچک منتقل شد. اکنون نیز از زندان قرچک به مکان نامعلومی منتقل شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.