روزنامه اسرائیلی: صدای فخری‌زاده در مورد «پنج کلاهک» اتمی در دست موساد

یکشنبه, 16ام آذر, 1399
اندازه قلم متن

محسن فخری‌زاده (سمت راست) در مراسم دریافت نشان خدمت از حسن روحانی

محسن فخری‌زاده (سمت راست) در مراسم دریافت نشان خدمت از حسن روحانی

روزنامه اسرائیلی یدیعوت آخرونوت، در گزارشی نوشته است که سازمان اطلاعات اسرائیل موفق به جذب یک مقام ایرانی نزدیک به محسن فخری‌زاده شده بود و این فرد سخنان آقای فخری‌زاده در مورد تلاش‌هایش برای تولید «پنج کلاهک» اتمی را ضبط کرده است.

در بخشی از این گزارش که توسط رونن برگمن، خبرنگار تحقیقی معروف روزنامه یدیعوت، نوشته شده، آمده است که اسرائیل برای تقریباً سه دهه در حال کار بر روی پرونده فخری‌زاده بود و دست آخر، ضبط این سخنان او، مدرک نهایی برای صلح‌آمیز نبودن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی به‌دست داد.

محسن فخری‌زاده مهابادی، از مقامات ارشد برنامه هسته‌ای ایران روز هفتم آذر در آبسرد دماوند ترور و کشته شد.

مقام‌های سیاسی و نظامی ایران، اسرائیل را مسئول سوءقصد به او می‌دانند و وعده گرفتن انتقام او را داده‌اند.

دولت اسرائیل تاکنون در این زمینه سکوت کرده ولی نفتالی بنت، وزیر دفاع پیشین اسرائیل، روز ۱۳ آذر در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای جمهوری اسلامی، گفت که «جهان بدون محسن فخری‌زاده، امن‌تر است».

بر اساس گزارش روزنامه یدیعوت آخرونوت که روز جمعه ۱۴ آذر منتشر شده، در صدای ضبط‌شده آقای فخری‌زاده، او شکایت می‌کند که دولت بودجه کافی برای انجام کار را در اختیار او قرار نمی‌دهد.

فخری‌زاده در اشاره آشکار به مافوق‌های خود می‌گوید، «از یک طرف پنج کلاهک می‌خواهند، از طرف دیگر اجازه نمی‌دهند من کار کنم.»

بر اساس این گزارش، فخری‌زاده سپس به انتقاد از همکاران خود در وزارت دفاع و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌پردازد.

محتوای سخنان ضبط‌شده و بسیار محرمانه محسن فخری‌زاده در سال ۲۰۰۸ توسط ایهود اولمرت، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل، برای جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، هنگام بازدید بوش از اسرائیل پخش شد.

نویسنده گزارش تاکید کرده است که شنیدن این سخنان، یکی از عناصر اصلی در متقاعد کردن آمریکایی‌ها برای افزایش تلاش در جهت مبارزه با برنامه هسته‌ای ایران بود.

بنا بر این گزارش مقام‌های اسرائیلی سپس خواستار زدن ضربه نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران شدند اما جورج بوش به آنها اعلام کرد که دولتش «قویاً» با چنین تصمیمی مخالف است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در روزهای اخیر گفته است یک «برنامه ۲۰ ساله» برای ترور فخری‌زاده وجود داشته است.

او همچنین گفته که دستگاه‌های امنیتی ایران از «محل بروز احتمالی» سوءقصد به محسن فخری‌زاده مطلع بودند و می‌دانستند که «قرار است در همین نقطه‌ای» که کشته شد ترور شود، ولی چون «دشمن از سبک و شیوه کاملا جدید، حرفه‌ای و تخصصی استفاده» کرد، عملیات ترور فخری‌زاده موفق بود.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.