تخریب بخشی از حریم «درجه یک» کاخ اردشیر بابکان در پی نفوذ سیلاب

سه شنبه, ۱۸ام آذر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

نفوذ سیل به حریم «درجه یک» کاخ اردشیر بابکان، بنیان‌گذار شاهنشاهی ساسانی، در فیروزآباد شیراز باعث تخریب بخشی از این مجموعه تاریخی شد.

بر اساس گزارش‌ها، سیلِ روز گذشته شیراز موجب شکستن حصارهای اطراف این مجموعه تاریخی شده است.

در همین حال، انتشار فیلمی از سوی خبرگزاری‌ها، از آب‌گرفتگی کاخ، احتمال سوءمدیریت در «پاکسازی» به موقع و بی‌توجهی به «مسیر طبیعی دفع آب» در این مجموعه را تقویت کرده است.

درنا شهبازی، مسئول میراث فرهنگی شهرستان فیروزآباد، به خبرگزاری ایلنا گفته است، صحنه سیل فیلم منتشرشده در کنار پل ساختمان پایگاه کاخ اتفاق افتاده است.

او ادامه داده است: «هر چند سیل به حریم درجه یک کاخ اردشیر بابکان نفوذ کرده و سبب شکسته شدن فنس‌ها شد اما به خود کاخ و دیواره‌های آن آسیبی نرسیده است.»

خانم شهبازی افزود این «یک بلای طبیعی است و کار خود را می‌کند»، هرچند «اکنون سیل کنترل شده و آسیبی به این مجموعه وارد نشده است».

گزارش‌های رسیده از ایران حاکی است که سیل در روزهای اخیر بیش از هفت استان ایران را درگیر خود کرده است و در دو استان بوشهر و هرمزگان دست‌کم هفت نفر جان خود را از دست داده‌اند.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور نیز گفته است: «پیش از این هشدار سطح قرمز برای استان‌های بوشهر، فارس و خوزستان صادر شده بود».

فروردین‌ماه ۹۸ نیز بارش‌های شدید در مناطق وسیعی از ایران و جریان یافتن سیلاب‌های متعدد، به آسیب دیدن آثار باستانی ایران در چندین منطقه منجر شد، از جمله باز شدن ترک‌های «نقش رستم» در فاصله شش کیلومتری تخت جمشید در استان فارس و همچنین، بخشی از دیوار بزرگ گرگان که توسط ساسانیان برای دفاع از ایران در برابر کوچ‌نشینان آسیای میانه احداث شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.