مشاور قالیباف: پیام خامنه‌ای به پوتین درباره روابط دو کشور در دوره بایدن بود

پنجشنبه, 23ام بهمن, 1399
اندازه قلم متن

دستیار ویژه‌ محمدباقر قالیباف در امور بین‌الملل اعلام کرد که پیام رهبر جمهوری اسلامی به رییس جمهوری  روسیه درباره روابط دو کشور پس از انتخاب جو بایدن بوده است. 

حسین امیرعبداللهیان در یادداشتی در وب‌سایت علی خامنه‌ای نوشت که این پیام با توجه به‌ «مناسبات جدید بین‌‌المللی» برای مقام‌های روسیه «در راستای استحکام روابط راهبردی و پایدار دو کشور حائز اهمیت بود». 

او افزود: «طرف‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی باید این را بدانند که تحولات کاخ سفید رابطه‌ راهبردی ما را نمی‌‌تواند تحت تاثیر قرار بدهد.» 

به گفته امیرعبداللهیان، ساعتی پس از تحویل پیام رهبر جمهوری اسلامی به «نماینده ویژه» پوتین، هیات ایرانی مطلع شده که رییس جمهوری روسیه «پیام را خوانده‌» و این پیام «مورد توجه جدی» او قرار گرفته است. 

 امیرعبداللهیان جزئیات بیشتری درباره این پیام بیان نکرد. 

در سفر اخیر قالیباف، رییس مجلس ایران به روسیه، پیام رهبر جمهوری اسلامی به رییس جمهوری روسیه، تحویل رییس مجلس دومای این کشور شد. 

دیدار نکردن پوتین با قالیباف بحث‌های زیادی را در ایران دامن زد.

تیم قالیباف ابتدا اعلام کردند او با پوتین دیدار می‌کند، اما بعد گفت قالیباف به دلیل پروتکل‌های بهداشتی پوتین با او دیدار نخواهد کرد. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی هم اعلام کرد برنامه‌ای برای دیدار قالیباف با پوتین وجود نداشته است.

امیرعبدالهیان در این مورد نوشت روسیه از قبل در «یک یادداشت رسمی» اعلام کرده بود برای اینکه دریافت پیام رهبر به‌خاطر پروتکل‌ها به تاخیر نیفتد، نماینده‌ ویژه‌ای در مسکو این پیام را دریافت می‌کند. 

در حالی که نزدیکان قالیباف هدف از این سفر را انتقال پیام رهبر جمهوری اسلامی ذکر کرده بودند، حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان،  گفته بود که انتقال این پیام هدف اصلی این سفر نبوده است. 

 

شریعتمداری پس از بازتاب این سخنانش در سرمقاله روز پنجشنبه کیهان نوشت که  اگر قالیباف «شخصیتی برجسته و عمیقا مورد اعتماد» رهبر جمهوری اسلامی نبود به عنوان حامل این پیام انتخاب نمی شد.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.